Rodzaje produktów do biostymulacji wody stosowanej przy zabiegach agrotechnicznych – Adiuwanty

Aby rośliny były w pełni chronione, konieczne jest stosowanie odpowiednich zabiegów agrotechnicznych. Utrzymywanie ich w dobrym stanie zależy od wielu czynników, takich jak częstotliwość aplikowania preparatów specjalistycznych. Ogromne znaczenie ma w tej kwestii jednak jakość wody. Aby ją podnieść, warto wykorzystywać pewne produkty do biostymulacji, a mianowicie adiuwanty.

roślina

Czym są adiuwanty?

Adiuwanty są substancjami pomocniczymi, które modyfikują właściwości sporządzonej wraz z nimi cieczy roboczej. Do zadań adiuwantów należy m.in.:

  • zapobieganie przesiąkania roztworu wierzchniej warstwy gleby do jej wnętrza,
  • ułatwianie mieszania kilku preparatów wzbogaconych o różne substancje czynne,
  • poprawianie przenikania substancji czynnych w głąb roślin.

Adiuwanty stosuje się przede wszystkim podczas używania herbicydów. Co więcej, skutecznie wspomagają działanie innych środków ochrony roślin, takich jak fungicydy czy insektycydy – tłumaczy ekspert reprezentujący firmę BIOSTYMA.

Wykorzystywanie adiuwantów niesie ze sobą wiele korzyści. Nie tylko zwiększają skuteczność przeprowadzanych zabiegów, ale też mają duży wpływ na obniżenie ich kosztów. Wszystko dlatego, że przy stosowaniu adiuwantów zmniejsza się dawkę herbicydu lub fungicydu.

Rodzaje adiuwantów

Adiuwanty, ze względu na sposób działania, podzielić można na dwa typy podstawowe:

  • środki aktywujące – rozróżnia się tu dwa rodzaje substancji, a mianowicie powierzchniowo czynne, zwiększające pokrycie substancji czynnej na liściach (prowadzi to do lepszego wnikania preparatów w tkanki roślin) oraz oleje roślinne i mineralne wraz z ich estrami, prowadzące do lepszego rozpuszczania się substancji (zwiększa skuteczność działania),
  • produkty modyfikujące – ograniczają spływanie i pienienie się substancji roboczej, ich stosowanie zapobiega również rdzewieniu metalowych części urządzenia opryskującego (bywa to częstym problemem występującym przy stosowaniu niektórych probiotyków roślinnych i innych substancjami bogatych w mikroorganizmy lub bakterie).

Skuteczność adiuwantów

Stosowanie adiuwantów budzi pewne kontrowersje. Środki te mają bowiem tyle samo zwolenników, co przeciwników, którzy przekonani są, że sam oprysk jest wystarczającym środkiem ochrony roślin. Zwolennicy adiuwantów podkreślają jednak, że wydajność i skuteczność środków często nie jest zadowalająca. W rzeczywistości, adiuwanty stanowią gwarancję skuteczności przeprowadzanych zabiegów, bez względu na panujące warunki. Nie można też zapominać, że ograniczają koszty regularnych oprysków roślin.

Adiuwanty, w zależności od rodzaju, pozwalają też na 100% wykorzystanie nawozów dolistnych, jak przy nawożeniu kropelkowym. Te produkty regulują pH oprysków, czym umożliwiają lepsze rozpuszczanie się substancji aktywnych zawartych w środkach ochrony roślin.

śr. ocena 5 / głosów 2