Skuteczne niszczenie nośników danych – kiedy potrzebne i jak to zrobić?

Prawo w Polsce reguluje kwestie dotyczące ochrony informacji, ochrony danych osobowych oraz zachowania tajemnic, których nieprzestrzeganie wiąże się z nałożeniem kary grzywny lub ograniczeniem wolności. Dlatego niszczenie nośników z ważnymi informacjami musi być tak skuteczne, jak niszczarka dla papierowych dokumentów. Formatowanie lub domowe sposoby niszczenia dysków są niewystarczające, ponieważ część danych bez problemu można odzyskać.

niszczenie-nosnikow-danych

Nie tak łatwo usunąć dane elektroniczne

Usuwanie dokumentów jest niezbędne w każdej firmie. W przypadku formy papierowej wystarczy niszczarka, która uniemożliwi ich ponowne odczytanie. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, że z nośnikami danych należy postępować tak samo. Usunięcie plików albo sformatowanie dysku nie sprawi, że dokumentu nie da się odzyskać. Wystarczy odpowiedni program i wszystko powróci na swoje miejsce. Jak mówi ekspert z firmy Acta Nova w Szczecinie:

Niszczenie dysków twardych, płyt CD, taśm LTO oraz innych nośników może być trudniejsze niż się wydaje. Uderzanie młotkiem czy wbijanie śrubokręta to za mało na bezpowrotne usunięcie danych.

Sposoby mechaniczne i magnetyczne

Profesjonalne niszczenie może odbywać się na kilka sposobów, jednak żadnego z nich nie da się zrobić domowymi metodami. Niszczenie mechaniczne polega na rozdrobnieniu nośników, a także zdarciu z nich powłoki magnetycznej w urządzeniach mielących, ścinających lub prasujących. Jest to jeden z najpopularniejszych sposobów, ale nie daje on maksymalnej pewności usunięcia danych. Nośniki można także niszczyć metodami magnetycznymi. Wymaga to odpowiedniego urządzenia (degausser, demagnetyzer), które wytwarza na tyle silne pole magnetyczne, że informacje zawarte na dyskach przestają istnieć. Ta metoda jest jednak czasochłonna – często wymaga wstępnego rozkręcania dysków, natomiast samo niszczenie jednego nośnika trwa 30-50 sekund.

Chemia oraz metody termiczne

Metodą skuteczną, choć rzadko dostępną jest niszczenie za pomocą roztworu chemicznego. Dyski są do niego wrzucane, co powoduje ich rozpuszczenie. Do tego potrzebny jest jednak specjalistyczny sprzęt. Nośniki trwale można usuwać także metodami termicznymi. Rozgrzanie do odpowiednio wysokiej temperatury sprawia, że dyski tracą właściwości magnetyczne. Jednym ze sposobów jest używanie plazmy, którą stosuje się do wypalania talerzy w dyskach. Każda z metod profesjonalnego niszczenia nośników jest skuteczniejsza niż domowe sposoby. W związku z regulacjami prawnymi, firmy zajmujące się usuwaniem danych po skończonej usłudze często wystawiają potwierdzenie zniszczenia nośników.

śr. ocena 5 / głosów 5