Znaczenie regularnych szczepień i odrobaczania psów

Okresowe szczepienia i profilaktyka przeciwpasożytnicza umożliwiają pełną ochronę psa przed niebezpiecznymi czynnikami chorobotwórczymi. Szczepienie i odrobaczanie odbywa się w oparciu o sprawdzone i skuteczne preparaty. Ich właściwe zastosowanie sprawia, że czworonóg jest o wiele mniej narażony na niespodziewaną utratę zdrowia, a nawet życia.

Pies

Szczepienie psów – przepisy i zasady

W naszym kraju istnieje obowiązek szczepienia psów przeciwko wściekliźnie. Procedurze tej podlegają psy, które ukończyły trzeci miesiąc życia. Właściciel czworonoga powinien stawić się z nim w klinice weterynaryjnej w terminie trzydziestu dni od momentu ukończenia tego wieku, a następnie powtórzyć szczepienie w nieprzekraczalnym terminie jednego roku. Poza szczepieniami na wściekliznę, istnieje możliwość wykupienia szczepień nieobowiązkowych. Uodparniają one m.in. na takie choroby jak: nosówka, parwowiroza, kaszel kenelowy, koronawiroza, choroba Rubartha czy leptospiroza. Wykonywanie szczepień ma dwojakie uzasadnienie – z jednej strony chroni przed chorobami groźnymi dla zdrowia i życia psów, z drugiej zaś zapobiega zachorowaniom zagrażającym zdrowiu ludzi (przede wszystkim wspomniana wcześniej wścieklizna). Niekiedy spotykamy się ze szczepieniami dodatkowymi, wykonywanymi zależnie od zagrożenia patogenem na określonym terenie przebywania psa.

Należy pamiętać, że szczepieniom mogą podlegać jedynie psy zdrowe – powyżej szóstego tygodnia życia, które zostały poddane uprzedniemu odrobaczeniu. Zastosowana szczepionka nie wyklucza możliwości wystąpienia schorzenia, choć znacząco zmniejsza ryzyko jego przyszłego zaistnienia. Z tego względu zawsze warto być wyczulonym na oznaki ewentualnej choroby. Stosowane szczepionki to bardzo bezpieczne grupy preparatów, które jedynie w nielicznych przypadkach dają skutki uboczne – zazwyczaj związane z odczynem w miejscu podawania. Może być to np. lekkie odbarwienie włosa czy powstanie poszczepiennych ziarniniaków. Należy jednak pamiętać, że suma korzyści płynących ze szczepienia zdecydowanie przewyższa ryzyko – objaśnia przedstawiciel Przychodni Weterynaryjnej św. Franciszka w Rudziczce oraz Gabinetów Weterynaryjnych św. Franciszka w Żorach.

Ochrona przeciwpasożytnicza. Co warto wiedzieć?

Proces stosowania preparatów przeciwpasożytniczych można zainicjować już u szczenięcia dwutygodniowego. Ma on na celu ochronę przed pasożytami wewnętrznymi, które mogłyby przedostać się do organizmu czworonoga poprzez zakażenie, np. na drodze pokarmowej czy też śródmacicznej (czyli od matki). Odrobaczanie należy powtarzać cyklami co trzy-cztery tygodnie, do ukończenia przez psa szóstego miesiąca życia (wówczas wystarczy wykonywać je co kwartał bądź co pół roku). Należy również pamiętać o skorelowaniu całego procesu z kalendarzem szczepień (najlepiej szczepić psa ok. dziesięć dni po uprzednim odrobaczeniu).

Równie niebezpieczne jak pasożyty wewnętrzne są pasożyty zewnętrzne, takie jak kleszcze. Ich ugryzienie może skutkować przeniesieniem groźnych chorób, do których należą borelioza, babeszjoza czy erlichioza. Równie dokuczliwa dla psa jest obecność pcheł (przenoszą zarazki, powodują alergie, mogą przechodzić na ludzi), ugryzienia komarów i drobnych muszek. Profilaktyka przeciwpchelna i przeciwkleszczowa jest ustalana indywidualnie w porozumieniu ze specjalistą weterynarzem. Dobór preparatów oraz częstotliwość ich stosowania zależy od kilku czynników, m.in. od pory roku. Dość ciekawe uzupełnienie dla tradycyjnych preparatów przeciwko pasożytom stanowią specjalne obroże insektobójcze.

śr. ocena 5 / głosów 1