Antyki w nowoczesnym wnętrzu – eklektyzm ponad wszystko

Urządzenie mieszkania w jednym stylu z reguły kończy się źle. Mieszkanie przypominać zaczyna katalog mebli albo designerską wizualizację. A we wnętrzu chodzi przede wszystkim o to, by dobrze się w nim mieszkało. Oczywiście według przysłowia o gustach się nie dyskutuje, jednak czasem warto. Czy rzeczywiście można połączyć wszystko ze wszystkim? Czy antyki sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach?

Czym jest eklektyzm?

Eklektyzm to nic innego jak łączenie elementów różnych stylów, epok i kierunków artystycznych. Czyli mówiąc najprościej, to pomieszanie różnych stylów. Wydawać się może, że połączenie takie doprowadzi do bałaganu i zamieszania. Nic bardziej mylnego. Bardzo często otrzymujemy w spadku albo dziedziczymy wraz z mieszkaniem lub domem stare meble, które są bardzo duże i reprezentują swój starodawny styl w bardzo wyraźny sposób. Nie musimy się ich od razu pozbywać, wyrzucać czy sprzedawać. Możemy z powodzeniem połączyć je z planowaną nowoczesnością.

Jak nie przesadzić?

Antyki prawdopodobnie nie sprawią, że nasz dom przemieni się w barokowy pałac. Nawet jeśli do tego dążymy. Wydawane dużej ilości pieniędzy na oryginalne meble i dodatki może nie być współmierne z ostatecznym efektem. Jeżeli jesteśmy właścicielami starego dworku lub mamy mieszkanie w starej kamienicy, dużo łatwiej będzie nam urządzić tego typu mieszkanie. Jednak bardzo często dysponujemy mieszkaniem w nowoczesnym budownictwie, czy to bloku z wielkiej płyty, czy po prostu w nowoczesnym budynku. Nie musimy wtedy rezygnować a naszych planów. Koniecznie trzeba znać umiar i nie zrobić z własnego domu muzeum. Nic nie wygląda gorzej niż antyki w kilku rożnych stylach stłoczone w jednym pomieszczeniu.

Nowe życie starych mebli

Idealnym sposobem na eklektyzm nowoczesności z antykami jest odnawianie starych mebli. Ponowne malowanie, lakier, farba, papier ścierny i wiele innych tanich i łatwych w użytkowaniu produktów, które pomogą w odnowieniu starych mebli. Pamiętać należy, że w kwestii urządzania wnętrz głównym kryterium jest wyobraźnia i to w jakich wnętrzach czujemy się najlepiej. Jedynymi głównymi zasadami, o których nie wolno nam zapominać jest to, by łączyć nie więcej niż dwa rożnie skrajne style. Nowoczesna kanapa, antyczny stolik i szafa Bauhaus może być przesadą. Wybierzmy motyw przewodni i według niego urządzajmy nie jedno pomieszczenie, ale cały dom.

Szeroki wybór na antyki prezentuje sklep Antykikoneser.