Budowa obory 5 rzeczy na które warto zwrócić uwagę

Decyzja o wybudowaniu obory wiąże się ze sporym nakładem środków oraz czasu. Przed rozpoczęciem takiej inwestycji należy dokładnie zaznajomić się z podstawowymi informacjami na temat kwestii architektonicznych oraz warunków prawidłowego utrzymywania bydła mlecznego. Na naszej drodze ku nowej jakości zarządzania gospodarstwem znajdzie się kilka miejsc, które mogą sprawić nam wiele problemów w przyszłości, a nawet wiązać się z poważnymi konsekwencjami. Trudności mogą pojawić się na każdym etapie – nawet przed rozpoczęciem budowy. Warto dopilnować nawet najmniejszych detali, aby nasza inwestycja okazała się w pełni trafiona.

1.    Zezwolenie na budowę

Czasami zapominamy o rzeczach najważniejszych. Szacując trud i środki, które będziemy musieli włożyć w budowę obory, nie zwracamy uwagę na formalności bez których dzisiaj po prostu nie da się żyć. Pamiętajmy o tym, że na budowę obiektu tego typu będziemy potrzebowali zezwolenia. W tym celu powinniśmy udać się do starostwa powiatowego, w którym bez trudu załatwimy wszystkie formalności. Co może grozić nam za niedopełnienie tego obowiązku? Konsekwencje są bardzo poważne. Przede wszystkim nie dostaniemy dofinansowania z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Poza tym może się okazać, że nasza obora powstała nielegalnie i w związku z tym musi zostać rozebrana.

2.    Powierzchnia obory

Projektując oborę musimy pamiętać przede wszystkim o dobrostanie. Podstawowym czynnikiem, wpływającym na komfort zwierząt, będzie oczywiście powierzchnia budynku. Jeżeli błędnie ją oszacujemy i na jedno zwierzę przypadnie zbyt mało miejsca, problemy zaczną nawarstwiać się po pewnym czasie. Będziemy zmuszeni albo do rozbudowy obory, albo do zmniejszenia liczby bydła.

3.    Bazowanie na cenie

Na pewno każdy z nas chce zaoszczędzić jak najwięcej na budowie obory, niestety poszukiwanie oszczędności za wszelką cenę może doprowadzić do… olbrzymich strat. Przede wszystkim należy zastanowić się nad wykorzystywanymi technologiami, urządzeniami, które pomogą nam w codziennej pracy oraz możliwościami rozwoju. W końcu rynek mknie do przodu w zastraszającym tempie – każdego roku pojawiają się nowe możliwości i to właśnie na nich powinniśmy oprzeć siłę naszego gospodarstwa. Myślenie przyszłościowe po prostu się opłaca.

4.    Zła firma budowlana

Ten punkt najczęściej bezpośrednio wiąże się z punktem czwartym. Decydując się na współpracę z wybraną firmą budowlaną, powinniśmy kierować się jej możliwościami i umiejętnościami, a nie oferowaną ceną. Przyjrzyjmy się poprzednim realizacjom, skonsultujmy z klientami, którzy wcześniej korzystali z jej usług, przeanalizujmy dostępne możliwości technologiczne. Właściwe zbilansowanie jakości i ceny pozwoli nam oszczędzić sobie nerwów w przyszłości.

5.    Modernizacja zamiast budowy

Poszukując oszczędności, często rezygnujemy z budowy nowego obiektu i decydujemy się na przebudowę starego. Być może pozwoli nam to zaoszczędzić środki, ale na pewno w skali kilku lat nie przełoży się na osiągnięcie znacznych przychodów. Stare budynki nie są przystosowane do nowoczesnych technologii, nie uwzględniono w nich miejsca na większe stada i niektóre urządzenia. Jeżeli poważnie myślimy o naszej hodowli, jedynym sensownym wyjściem będzie budowa nowej obory.

Artykuł został przygotowany przez firmę handlową JOL-MET, która zajmuje się kompleksowym zaopatrzeniem rolników w maszyny i akcesoria rolnicze oraz środki ochrony roślin.