Charakterystyka domów wykończonych „pod klucz”

Nowy dom wykończony „pod klucz” to atrakcyjna opcja dla tych, którzy chcą otrzymać budynek gotowy do umeblowania i zamieszkania. Taki dom to zakończona inwestycja, niewymagająca niemal żadnych dodatkowych nakładów finansowych. Czy warto zdecydować się na zakup takiego domu i jak to wygląda w praktyce?

Czym są domy wykończone „pod klucz”?

Jak zauważa nasz ekspert ze spółki Ekodomy realizującej duży projekt osiedla Rajka Osada w okolicy Góry Kalwarii, domy wykończony w standardzie „pod klucz” są gotowe do zamieszkania, wymagają jedynie wstawienia mebli. Zdaniem naszego rozmówcy, to doskonałe rozwiązanie dla tych klientów, którzy chcą jak najszybciej wprowadzić się do nowego domu i nie chcą tracić czasu m.in. na poszukiwanie ekip remontowo-budowlanych i samodzielne wykończanie wnętrza domu. Klient nie musi również sam szukać i kupować materiałów, bo wszystkim zajmą się specjaliści pracujący dla dewelopera. Co więcej, mogą oni przystąpić do pracy jeszcze zanim nastąpią oficjalne odbiory mieszkań przez właścicieli. Za wyborem wykończenia „pod klucz” przemawia fakt, że to na deweloperze spoczywa odpowiedzialność za pozytywny finał wszystkich prac. To ona wskazuje koszt wykończenia domu i termin jego zakończenia. Po stronie klienta pozostaje tylko wpłata zaliczki i oczekiwanie na chwilę, kiedy będzie mógł wreszcie wprowadzić się do wymarzonego domu.  Na pewno to jest korzystne rozwiązanie również dla tych klientów, którzy nie mają sprecyzowanej wizji tego, jak w szczegółach ma wyglądać ich dom. Tu decyzję podejmuje za nich wykonawca projektu. Choć oczywiście, jeśli jest taka wola klienta, wiele rzeczy można też uzgodnić z deweloperem. Według statystyk, na opcję „z wykończeniem” decyduje się około 15-20% osób kupujących dom lub mieszkanie.

Co obejmuje zakres prowadzonych prac?

Czego możemy się spodziewać w domu urządzonym „pod klucz””? Pomalowanym ścian, zamontowanego osprzętu elektrycznego i hydraulicznego. W łazience powinna znajdować się umywalka, WC oraz prysznic lub wanna. W domu „pod klucz” znajdować się powinny również drzwi wewnętrzne, a także deski, terakota i inne wykończenie podłogi. Wykończenie łazienki powinno również obejmować położenie glazury i terakoty.

Jakie są alternatywy dla domu „pod klucz”?

Przed ostatecznym wyborem warto zapoznać się z dostępnymi opcjami. Alternatywą dla domu „pod klucz” może być dom z wykończeniem bazowym bądź z wykończeniem deweloperskim. Tak naprawdę wszystko zależy od indywidualnych uzgodnień klienta  z deweloperem. Warto wybrać takiego wykonawcę, który będzie otwarty na różne pomysły i nawet niestandardowe rozwiązania.