Charakterystyka namiotów halowych o ciężkiej konstrukcji

Namioty halowe to świetna alternatywa dla wznoszenia budynków murowanych na cele magazynowe i przemysłowe. Nowoczesne namioty mogą być wykorzystywane jako tymczasowe obiekty wystawiennicze, letnie lokale gastronomiczne, ale także jako całoroczne sale produkcyjne, magazyny, garaże czy nawet obiekty sportowe. Decydując się na namiot halowy dobrze jest wybrać typ odpowiedni dla danego zastosowania.

Rodzaje namiotów halowych

Wśród namiotów halowych wyróżnia się konstrukcje lekkie, średnie i ciężkie – wymienia nasz rozmówca z przedsiębiorstwa VIGVAM.

Poszczególne typy namiotów różnią się pod względem rodzaju i gabarytów wykorzystanych elementów konstrukcyjnych, co przekłada się na sposób ich montażu w miejscu docelowym i ostateczną wytrzymałość hali.

Namioty halowe o konstrukcji lekkiej są bardzo łatwe w montażu i rozbiórce, toteż przeznaczone są przede wszystkim do wykorzystania w trakcie czasowych eventów i imprez plenerowych. Do wykorzystania całorocznego zaleca się jednak namioty o konstrukcji co najmniej średniej, które charakteryzują się zwiększoną wytrzymałością lecz są niemal równie mobilne, toteż możliwe jest ich sprawne przeniesienie w inne miejsce oraz rozbudowa.

Charakterystyka namiotów halowych ciężkich

Konstrukcje halowe ciężkie nie pozwalają na przeniesienie namiotu po dokonaniu posadowienia. Do ich wzniesienia używa się najmocniejszych materiałów i ciężkiego sprzętu, w tym dźwigów i zwyżek. Brak możliwości przeniesienia namiotu halowego nie jest jednak wadą – tego typu konstrukcie przeznaczone są na hale przemysłowe i handlowe oraz magazyny stacjonarne.

Ciężka konstrukcja hali zapewnia pełną wytrzymałość przez długi okres użytkowania i wysoką odporność na zmienne, nawet bardzo ciężkie warunki pogodowe, w tym opady śniegu, deszczu i porywisty wiatr. Oznacza to, że ciężkie namioty halowe doskonale sprawdzą się w roli garaży, składów budowlanych i innych, wspomnianych wcześniej obiektów całorocznych.

Namioty halowe konstrukcji ciężkiej są zdecydowanie większe do swoich lekkich i średnich odpowiedników. Szerokość takiej hali może dochodzić 28 metrów, a wysokość ściany bocznej – do 5,5 metra. W zależności od potrzeb danego zastosowania, poszycie namiotu może być wykonane z plandeki, blachy lub płyty, zaś dach można wyposażyć w podwójną izolację.

Całoroczne obiekty halowe można wyposażyć w drzwi BHP, bramy (rolowane, przesuwne, automatyczne), okna PCV oraz wentylację. Dodatkowo na plandece można wykonywać dowolne nadruki firmowe ułatwiające identyfikację działającego w danej hali przedsiębiorstwa.