Charakterystyka nowoczesnych osiedli mieszkaniowych

Kupując nieruchomość na rynku pierwotnym, warto zwrócić uwagę nie tylko na standard samego budynku i jego wykończenie, ale także na projekt całej inwestycji.  Dobrze zaprojektowane osiedle mieszkaniowe to gwarancja wygody i bezpieczeństwa a także odpowiedni standard życia na długie lata.

Przy projektowaniu nowoczesnych osiedli mieszkaniowych nie ma miejsca na przypadek. Każdy metr kwadratowy terenu jest z góry zagospodarowany przez architektów przestrzeni, aby osiedle przypominało sprawnie funkcjonujący organizm. Ważne jest, by przenikanie się przestrzeni prywatnych i wspólnych gwarantowało mieszkańcom komfort i bezpieczeństwo.

Przestrzeń prywatna i wspólna

W swoich mieszkaniach szukamy nie tyle ochrony przed niebezpieczeństwami ze świata zewnętrznego – choć i to jest bardzo ważne – co prywatności. Właśnie prywatność i spokój znajdujemy za zamkniętymi drzwiami naszych czterech kątów.

Trudno jednak, by na terenie wielkomiejskim przestrzeń prywatna nie spotykała się styka się z publiczną. Dzięki temu możliwe są interakcje z innymi ludźmi, którzy szybko przestają być dla nas obcymi. Poznając sąsiadów nie tylko nawiązujemy przyjaźnie, ale też zyskujemy poczucie bezpieczeństwa.  Wspólne miejsca do rekreacji, wypoczynku czy choćby sąsiedzki osiedlowy ogródek to okazja do poznawania nowych osób, pomagania sobie czy zapewnienia towarzystwa dzieciom. Dlatego ważne jest, by przestrzeń publiczna osiedla – skwery, place zabaw, miejsca rekreacji, chodniki a nawet parkingi – były wystarczająco duże. Nie ma gorszego widoku, niż plac zabaw na osiedlu wciśnięty między byle jak zaparkowane samochody.

Samowystarczalne osiedle mieszkaniowe

Nowe osiedla mieszkaniowe zwykle powstają nieco na uboczu wielkich miast. Nawet w sytuacji, gdy nowe domy posiadają dobrą komunikację z centrum miasta, ważne jest, aby móc skorzystać z podstawowych dóbr na miejscu. Niezbędne są więc lokale sprzedażowe i usługowe, w których znajdą się sklepy spożywcze itp.

Kolejną istotną kwestią jest dostęp do placówek edukacyjnych, zwłaszcza w początkowych etapach rozwoju dziecka. Kiedy rodzice muszą znaleźć opiekę dla małego dziecka i na czas dotrzeć do pracy, lokalne przedszkole okazuje się na wagę złota. Właśnie dlatego nowoczesne osiedla z góry zakładają, że na ich terenie będą funkcjonować takie placówki i starają się o nie zawczasu.

Miasto i natura w zasięgu ręki

Projektanci nowoczesnych osiedli starają się przywrócić równowagę pomiędzy ruchliwym życiem miasta i wytchnieniem, jakie daje nam natura. Takie było także założenie budowniczych krakowskiego Osiedla Botanika, gdzie spokój i bliskość natury w doskonały sposób harmonizują z potrzebą korzystania z udogodnień cywilizacyjnych.

Cel został osiągnięty w 100%. Do osiedla z centrum Krakowa można dojechać tu tramwajem w zaledwie 20 minut. Jednak w bezpośrednim otoczeniu nie ma zatłoczonych ulic i hałasu. Są natomiast Łąki Nowohuckie, skwery i parki oraz doskonałe ścieżki rowerowe i przestrzeń do uprawiania joggingu.

Co ważne, miejscowy plan zagospodarowania przestrzeni gwarantuje mieszkańcom, że w pobliżu nie powstaną inwestycje,  które mogłyby zaburzyć panującą tu harmonię. Jest to więc doskonałe miejsce do założenia rodziny i wychowania dzieci w spokoju i bezpieczeństwie, jednocześnie bez konieczności rezygnowania z możliwości, jakie daje duże miasto.

śr. ocena 5 / głosów 1