Charakterystyka usług dekarskich

Nie ma wątpliwości, że bez solidnego dachu nie może obejść się żaden domu. Pełni on szereg niezwykle istotnych funkcji, między innymi zabezpiecza jego wnętrze przed niesprzyjającymi warunkami środowiska zewnętrznego i ogranicza ucieczkę energii cieplnej. Dlatego też wykonanie dachu powinno powierzać się wykwalifikowanego dekarzowi. Na czym polegają jego usługi?

Kim jest dekarz i czym się zajmuje?

Dekarz to rzemieślnik wyspecjalizowany w konstruowaniu oraz naprawie dachów. Do jego głównych zadań należą:

  • Wykonywanie konstrukcji dachu, tak zwanej więźby dachowej, której funkcją jest podtrzymywanie pokrycia oraz innych elementów dachu
  • Wykonywanie podbitki dachowej
  • Wykonywanie pokrycia dachowego z danego materiału. Mogą nim być blachodachówki, gont, dachówki ceramiczne
  • Wykonywanie wentylacji dachowej
  • Montaż okien dachowych

Nie tylko budowa

Dekarze zajmują się nie tylko wykonywaniem, ale również kompleksowym naprawieniem dachów, które uległy uszkodzeniu i przez to przeciekają lub tracą swoje właściwości termoizolacyjne.

Kiedy zaczyna się praca dekarza?

Zanim dekarz przystąpi do wykonywania dachu, konieczne jest dokładne ocenienie projektu przygotowanego przez architekta. Ta analiza jest niezbędna, ponieważ pozwala stwierdzić, czy projekt nie zawiera nieprawidłowości i czy postawiony według niego dach nie będzie narażony na przyszłe uszkodzenia. Należy pamiętać, że to na wykonawcy projektu spoczywa odpowiedzialność za konstrukcję zrealizowaną według nieprawidłowego projektu.

Co brać pod uwagę przy wyborze dekarza?

Tylko solidny dekarz jest w stanie postawić dach, który przez lata będzie chronił nasz dom przed deszczem, mrozem i słońcem. Jak takiego znaleźć, gdzie szukać, na co zwrócić uwagę?

Istotne jest przede wszystkim doświadczenie i kwalifikacje – mówi przedstawiciel firmy AmbitNajłatwiej ocenić je na podstawie projektów, które dany dekarz lub ekipa dekarska zrealizowała. Nie powinno być problemów ze zweryfikowaniem tego, ponieważ fachowcy bardzo chętnie chwalą się swoimi poprzednimi pracami. O kwalifikacjach fachowca świadczy z kolei przynależność do cechu lub innego stowarzyszenia zrzeszającego specjalistów. Warto za każdym razem prosić o okazanie posiadanych certyfikatów. Koniecznie powinniśmy również upewnić się, że prowadzona przez dekarza działalność jest legalna – szczególnie dotyczy to tych wykonawców, którzy nie należą do stowarzyszeń. Zdecydowanie odradzamy korzystanie z usług osób pracujących na czarno – możliwe, że wydamy w ten sposób mniej, jednak nie posiadamy wtedy żadnej gwarancji, że nasz dach nie ulegnie zaraz zniszczeniu i nie trzeba go będzie stawiać od nowa. Osobom, które chcą zaoszczędzić czas na poszukiwaniach, proponujemy skorzystanie z usług współpracujących z naszą firmą dekarzy.

śr. ocena 5 / głosów 5