Co powinno wyróżniać dobre podłogi sportowe?

Podłoga, z której wykonana jest posadzka w obiekcie sportowym stanowi najważniejszy element wyposażenia tego lokalu. Musi ona byś trwała, odporna na uszkodzenia, łatwa w utrzymaniu czystości i w pielęgnacji. Jednak przede wszystkim taka posadzka ma zapewnić pełen komfort i bezpieczeństwo użytkowania przez sportowców. Podłoga sportowa musi ułatwić dynamikę ruchów oraz dobrą amortyzację przy upadku. Równocześnie odbicie piłki od jej nawierzchni powinno być przewidywalne.

Rodzaje posadzek sportowych.

Wyróżniamy następujące podłogi sportowe:

  1. Podłogi powierzchniowo-elastyczne drewniane. Składają się z dwóch warstw – elastycznej oraz okładzinę zewnętrzną. Stosuje się je do gier zespołowych, jazdy na rolkach czy rowerach.
  2. Podłogi elastyczne. Wykonane są z tworzywa sztucznego o grubości 10-14 mm. Mają zastosowanie w szkolnych salach gimnastycznych, salach do gimnastyki korekcyjnej oraz salach rekreacyjnych. Dobrze się na nich gra w siatkówkę, tenisa ziemnego, badmintona oraz squasha.
  3. Podłogi kombinowane. Stanowią połączenie podłóg powierzchniowo-elastycznych z podłogami elastycznymi. Świetnie sprawdzają się w obiektach rekreacyjnych oraz tam, gdzie uprawia się sporty wyczynowe.
  4. Podłogi mieszane. Składają się z dwóch warstw – elastycznej i średniosztywnej, co sprawia, że ich cechą jest odpowiednie rozdzielenie obciążenia.

Jakie wymagania powinna spełniać podłoga sportowa.

Podłogi sportowe mają specyficzne cechy, muszą być wykonane z odpowiednich materiałów i precyzyjnie zamontowane. Poza tym ich cechy charakterystyczne to między innymi trwałość, antypoślizgowość, podwyższona sprężystość, gładkość i izolacja akustyczna. Muszą też być odporne na ścieranie, wilgoć i łatwe w utrzymaniu w czystości.

Specjalista z warszawskiej firmy Robin podpowiada:

W Polsce obowiązuje norma europejska EN 14904, która opisuje wymagania, jakie ma spełniać posadzka sportowa. W obiektach sportowych powinny znajdować się podłogi certyfikowane tą normą.

Wybierając podłogę do obiektu sportowego, należy wziąć pod uwagę kilka czynników:

  • Rodzaj sportu, jaki będzie na niej uprawiany.
  • Jak intensywnie będziemy korzystać z obiektu.
  • Kto będzie uprawiał na niej sport – dzieci, młodzież czy dorośli.
  • Czy obiekt będzie miał inne zastosowania.

Dobra podłoga sportowa łączy w sobie trwałość i równocześnie elastyczność. Trudno stworzyć ideał, ale biorąc pod uwagę możliwości dostępne na rynku, producentów i wykonawców nie brakuje. Warto zainwestować w sprawdzone rozwiązania, by spełnić oczekiwania użytkowników.

śr. ocena 5 / głosów 5