Z czego wykonuje się węże do hydrantów wewnętrznych?

Węże pożarnicze stanowią bardzo ważny element hydrantów wewnętrznych instalacji przeciwpożarowych. Hydrantowe węże tłoczne mogą być także wykorzystywane w budownictwie i przemyśle jako środek transportu potrzebnych produktów, które mają płynną formę. Węże wykonywane z wysokiej jakości jedwabiu poliestrowego mogą nam służyć także do transportu niektórych środków chemicznych, ponieważ poliester wykazuje dużą odporność na uszkodzenia wieloma substancjami. Ich dodatkową zaletą jest lekkość, co ma wpływ na lepsze i łatwiejsze użytkowanie. Płasko składane węże wykonane z jedwabiu poliestrowego są dodatkowo elastyczne i odporne na warunki atmosferyczne. Wewnątrz znajduje się gładka wkładka, która może być wykonana z PCV lub poliuretanu. Inny rodzaj wężów do hydrantów wewnętrznych to węże o przekroju otwartym z usztywniającą żyłką poliestrową. Również są lekkie i elastyczne. Wewnątrz znajduje się gumowa wkładka wewnętrzna. Konstrukcja wężów tego typu zapewnia szybkie odwijanie. Co jeszcze warto wiedzieć o wężach hydrantowych?

hydrant wewnętrzny

Węże do hydrantów wewnętrznych na przestrzeni lat

Do 2002 roku stosowane były wyłącznie hydranty wewnętrzne o średnicy 52 i 25 mm. Kiedy do polskich norm wprowadzono normy europejskie, nastąpiły zmiany w doborze hydrantów wewnętrznych, a także węży pożarniczych. Od roku 2010, według rozporządzenia MSWiA, stosujemy hydranty (czyli również węże) o średnicy 25, 33 i 52 mm. W okresie powojennym węże pożarnicze o średnicy 52 mm produkowane były włókna konopnego, a węże o średnicy 25 mm z gumy z tzw. oplotem tkaninowym. W latach 50. ubiegłego stulecia do produkcji wężów zaczęto stosować włókna sztuczne i chemiczne, najpierw wiskozowe, następnie nylonowe, a dalej włókna poliestrowe, które stosowane są do dziś – dowiadujemy się w firmie „Bogdan Gil” z Bielska-Białej.

Zastosowanie różnych hydrantów i węży

Prawo wyraźnie reguluje, jakie hydranty i węże powinny być stosowane w danych przestrzeniach. Hydranty wewnętrzne z wężem płaskoskładanym lub półsztywnym o średnicy 52 mm są stosowane w strefach produkcyjnych i magazynowych. Hydrant jest dobierany w zależności od wielkości powierzchni i gęstości obciążenia ogniowego. Hydranty zawsze powinny znajdować się przy drogach komunikacji ogólnej, w pobliżu wejść do budynków oraz klatek schodowych. Hydranty z wężami półsztywnymi o średnicy 25 mm muszą być stosowane w strefach pożarowych, które są zakwalifikowane do kategorii zagrożenia ludzi, w budynkach wysokościowych i na każdej kondygnacji budynku innego niż średniowysoki (o ile powierzchnia nie przekracza 200 m2), niski (o ile powierzchnia nie przekracza 100 m2) i tymczasowy.