Czy ogrzewanie podłogowe jest ekonomiczne?

Ogrzewanie podłogowe to często stosowane rozwiązanie. Poza korzyściami, takimi jak praktyczność i wygoda, dużo mówi się również o tym, że forma ta jest ekonomiczna. Wiele czynników wpływa na to, że ogrzewanie podłogowe jest opłacalne, jednak znajdą się również takie, które będą wymagały większych kosztów niż przy standardowym ogrzewaniu.

Komfort cieplny to nie wszystko

Oszczędności, jakie niesie ze sobą wodne ogrzewanie podłogowe związane są przede wszystkim z specyfiką przemieszczania się ciepłego powietrza. W przypadku grzejników najcieplej zazwyczaj jest w ich pobliżu, dodatkowo najwyższa temperatura znajduje się tuż pod sufitem, ze względu na cyrkulację powietrza. Ogrzewanie podłogowe natomiast zapewnia pionowy rozkład ciepła, co oznacza, że im wyżej, tym temperatura jest niższa. Niesie to korzyści przede wszystkim ekonomiczne, gdyż na sterowniku ustawić można nawet kilka stopni mniej, ale również wpływa na lepsze samopoczucie.

Ogrzewanie podłogowe jest ekonomiczne ze względu na niski koszt eksploatacji jego elementów. Wpływ na to ma przede wszystkim mniejsze zużycie ze względu na możliwość ustawienia niższej temperatury.

Im bardziej zaawansowane technologie, tym większe oszczędności. Korzystanie z nowoczesnych sterowników, listw sterujących i regulatorów temperatury pomoże rozsądnie sterować ogrzewaniem, co przełoży się na obniżenie kosztów zużycia.

Co najczęściej powstrzymuje przed montażem ogrzewania podłogowego?

Koszty inwestycji w tę formę ogrzewania potrafią odstraszyć niejednego. Zarówno podzespoły, jak i wykonanie usługi są całkiem dużym wydatkiem, dlatego że w tym przypadku korzystanie z tańszych rozwiązań może przyczynić się do jeszcze większych wydatków, które pojawić się mogą po kilku miesiącach użytkowania. Dodatkowo ogrzewanie podłogowe wymaga specjalnych materiałów wykończeniowych, które będą wykazywały niski opór cieplny. Na szczęście mitem jest, że w przypadku wodnego ogrzewania podłogowego w grę wchodzą wyłącznie płytki ceramiczne. Podłoga może być pokryta również drewnem lub panelami, jednak wtedy należy zastosować dodatkowe środki zabezpieczające materiał przed różnicami w temperaturze podłogi.

śr. ocena 5 / głosów 6