Artykuł sponsorowany

Czy warto zdecydować się na garaż blaszany?

Czy warto zdecydować się na garaż blaszany?

Wiele osób, rozpoczynających budowę domu decyduje się na postawienie garaży blaszanych. Służą jako pomieszczenie socjalne dla robotników ale również jako miejsce gdzie możemy zabezpieczyć swoje narzędzia i materiały budowlane. Na blaszaki decydujemy się również kiedy chcemy zabezpieczyć samochód przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Są one łatwiejsze w montażu niż ich murowane lub drewniane odpowiedniki, ich cena jest korzystniejsza oraz są po prostu lżejsze. Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik, z którego uzyskasz informacje o konstrukcji, wytrzymałości oraz wadach i zaletach blaszaków.

Konstrukcja garażu blaszanego

Konstrukcje stawiamy na wylewce betonowej lub na bloczkach betonowych. Wylewka betonowa jest na pewno odpowiedniejsza dla osób, które planują na stałe przytwierdzić garaż do gruntu. Bloczki natomiast stosujemy wtedy gdy w przyszłości planujemy przeniesienie garażu w inne miejsce  lub potrzebujemy go tylko na określony czas. Konstrukcja blaszaka jest zazwyczaj bardzo prosta, składa się ze szkieletu oraz poszycia.  Połączone słupy pionowe, poziome oraz poprzeczki dachowe tworzą kształt prostopadłościanu. Wykonany jest z kątowników i ceowników. Garaż blaszany zazwyczaj pokryty zostaje blachą trapezową teflonową lub ocynkowaną, kolor i kształt jest do wyboru. solidnakonstrukcjagarazublaszanego.png

Czy blaszak jest wytrzymały

Odpowiednio gruba blacha i wysokiej jakości materiały, z których zostanie wykonana konstrukcja, są gwarantem że nasz garaż będzie bardzo wytrzymały na różnego rodzaju przeciążenia jak wiatr, śnieg, deszcz i niekorzystne warunki pogodowe takie jak; wystawienie na działanie promieni słonecznych i różną wartość wilgotnościową. WAŻNE! Producenci zalecają w trakcie obfitych opadów śniegu usunąć śnieg aby zapobiec zawaleniu konstrukcji. Zastosowanie farby podkładowej pomoże zabezpieczyć konstrukcję przed korozją. Podczas montażu zaleca się dokładną kontrolę czy klamki, zamki i zawiasy działają bez zarzutu. Mimo, że garaż wydaje się prostą rzeczą do wykonania samemu, nie warto jednak budować go na własną rękę. Wybierając odpowiednią ekipę usługową, warto zwrócić uwagę na jej doświadczenie.

Wady i zalety garaży blaszanych

Takie pomieszczenia gospodarcze mają duże grono zwolenników jaki przeciwników. Poniżej przedstawię kilka wad i zalet popularnych blaszaków:

Zalety konstrukcji

Niewątpliwie zaletami tego rodzaju konstrukcji będą:
  • niska cena,
  • szybkość i łatwość montażu,
  • brak fundamentu,
  • niepotrzebne zezwolenie na budowę,
  • lekkość konstrukcji,
  • dostępność blachy w różnych typach i rozmiarach oraz kolorach,
  • możliwość późniejszego przemieszczania garażu.

Wady konstrukcji

Wydaje się, że tego rodzaju konstrukcje nie mają żadnych wad. Jednak argumentami przeciwników blaszaków będą zdecydowanie:
  • Lekkość konstrukcji i zabezpieczenia Jak każda lekka konstrukcja, blaszane garaże, będą bardziej narażone na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, takich jak nawałnice, silne wiatry czy obfite opady śniegu.
  • Słaba ochrona przed kradzieżą Bez większego problemu złodziej może łatwo zdemontować, pociąć blachę i dostać się do środka.
  • Bez ogrzewania w zimie Przez co można mieć problem z odpaleniem samochodu podczas bardzo niskich temperatur. Zmusi nas to do demontowania akumulatorów z naszych aut.
  • Wysoka temperatura podczas upałów Ze względu na brak odpowiedniej wentylacji oraz nagrzewania się blachy pomieszczenia garaży blaszanych w lecie są bardzo duszne i nagrzane.
  • Niska izolacja akustyczna  Co skutkuje wysokim przepuszczaniem hałasu podczas wiatru, deszczu lub gradu.

Czy blaszaka można ocieplić?

Chociaż skutecznie chroni on samochód lub inne sprzęty przed deszczem czy śniegiem, nie stanowi jednak bariery przed niskimi temperaturami. Konsekwencje możemy odczuć zimą, kiedy okaże się że nasz samochód pod wpływem zimna nie odpali. Ci którzy posiadają skórę na siedzeniach mogą powiedzieć o  nieprzyjemnym doznaniach, kiedy musimy na niej usiąść gdy jest zimna. Równie nieprzyjemnie może być gdy garaż jest naszym warsztatem do różnych prac w którym chcielibyśmy mieć ciepło. Ważne jest również aby narzędzia które są na baterie znajdowały się w cieple aby ich żywotność była dłuższa. Wydaje się że ocieplenie blaszaka będzie jedyną opcją, która nie pozwoli na jego nadmiernemu wychłodzenie. Jak ocieplany jest garaż? Jest wykonywany z blachy stalowej ocynkowanej, pokrytej tynkiem akrylowym lub powlekanej farbą (w przypadku blaszaka), wzbogaconej o rdzeń styropianowy lub styrodurowy. To właśnie styropian zapewnia ocieplenie całej konstrukcji. Ocieplenie stosujemy od strony wewnętrznej jak i zewnętrznej:
  1. Od wewnątrz strony możemy zastosować styropian, którego warstwa będzie miała grubości ok. 5 cm. Podczas montażu przyklejamy go za pomocą specjalnego kleju lub pianki montażowej. Metoda ta gwarantuje nam ciepło i niskie koszty wykonania. Ocieplenie konstrukcji tą technologią wykonania ma jednak swoje wady. Podczas użytkowania garażu styropian może odpadać już po upływie dwóch lat przez to, że pianka się utlenia. Decydując się na przymocowanie płyt styropianowych pianką lub klejem, warto zwróć uwagę na dopuszczalny zakres temperatur, w których produkty te będą w stanie wiązać ze sobą powierzchnie. Taki zabieg zdecydowanie pozwoli uzyskać wyższą trwałość naszego ocieplenia. Dodatkowym sposobem na uniknięcie odpadania styropianu jest wyłożenie ściany od środka płytą OSB lub blachą lub ocieplenie od zewnątrz.
  2. Drugim sposobem na ocieplenie jest obłożenie styropianem od zewnątrz którego zabeczpieczamy poprzez nałożenie kleju i tynku strukturalnego. W tym wypadku zwróć uwagę na grubość styropianu, jaki będzie zastosowany do ocieplenia. Oczywiście zawsze dach powinien pozostać wysunięty poza ściany budynku. Jeśli wybierzesz taką technologię wykonania ocieplenia, będziesz potrzebował dodatkowej konstrukcji, która ułatwi mocowanie materiału termoizolacyjnego, a jednocześnie sprawi że przeciążenia spowodowane wiatrem lub śniegiem z dachu będą równomiernie przekazywane na ściany z zewnątrz. Ten sposób ocieplenia nie tylko posłuży do ocieplenia naszej konstrukcji ale także nada wygląd naszych garaży.

Blaszak przyjazny dla środowiska

Kiedy myślimy o garażu blaszanym pierwsza myśl jest taka że to sztuczna konstrukcja wykonana tylko z materiałów metalowych, które nie są przyjazne dla środowiska.  Ale czy napewno tak jest? Istnieje wiele producentów, którzy metalowe części wytwarzają  z przetworzonego metalu, w ten sposób nadmiar materiału nie zostaje wyrzucany. Metal zazwyczaj kojarzy się nam z działem wyłącznie przemysłowym, jednak nowe technologie umożliwiają używanie metalu wielokrotnie więc często może okazać się że materiały z których wykonana jest nasza konstrukcja pochodzą z recyklingu.  Producent blaszaków Garaże Interstal zazwyczaj bardzo ściśle przestrzegają właściwych zasad ochrony środowiska, które są im narzucane przez różnego rodzaju dyrektywy oraz normy. Ponieważ prefabrykowane elementy stały się bardzo popularne, przenoszenie ich z miejsca na miejsce umożliwia nam nie stosowanie zerwania struktury i wyrzucania materiałów. solidnyblaszakbezpieczydlasrodowiska.png

Murowany czy blaszany, co bardziej się opłaca

Jeśli zastanawiamy się nad tym, którego rodzaju wybrać garaż powinniśmy porównać między innymi:
  • Cena garażu blaszanego i murowanego
Zdecydowanie dużo droższy będzie wariant murowany ze względu na technologię oraz materiały z którego został wykonany.
  • Łatwość i szybkość postawienia konstrukcji blaszanej
Firmy które trudnia się montażem blaszków, standarowy rozmiar jakim jest 5x3 metra potrafią postawić  od 30 minut do 2 godzin. Jedynie w naszej kwestii będzie przygotowanie odpowiedniego podłoża
  • Trwałość wykonania
Garaż murowany ze względu na zastowane w nim materiały potrafi wytrzymać więcej i dłużej. W garażach blaszanych zastosowana jest taka technologia aby jak najdłużej chroniła go przed wiatrem i wilgocią aby jak najdłużej nam służył.
  • Wygląd zewnętrzny
Zapewne jeśli pomyślimy o wyglądzie i walorach estetycznych zdecydowanie większość opowie się za murowanym. Jednak nie koniecznie musi okazać się to prawdą. Większość ofert garaży blaszanych jest pokrytych farbą emaliowaną w różnych wariantach kolorystycznych. Dzięki temu nie wygląda jak zwykły blaszak, a może być ozdobą naszej posesji. Na rynku możemy spotkać konstrukcje wykonane z blachy emaliowanej akrylem, która imituje drewno. Musimy podejść bliżej aby odróżnić ją od drewna.
  • Koszty utrzymania
Utrzymanie blaszaka nie wiąże się praktycznie z żadnymi kosztami utrzymania.   Blachę ocynkowaną nie trzeba malować ani impregnować. Jedynym zabiegiem jakiego możemy wykonać jest umycie go myjką ciśnieniową aby oczyścić go z zabrudzeń. Natomiast jego odpowiednik murowany w zależności od tego z jaką technologią został wykonany, będziemy musieli co jakiś czas wykonywać zabiegi naprawcze jak i pielęgnacyjne. Jeśli został pokryty farbą malarską, konieczne będzie regularne jej odnawianie. Aby jak najdłużej nie zajmować się pielęgnacja wyglądu garażu należy obłożyć jego elewacje cegłą klinkierową. Jednak jest to  droga inwestycja.
  • Funkcjonalność
Dzięki nowym technologią, konstrukcja garażu blaszanego może przetrwać długie lata w odpowiednim wyglądzie. Blachy, które stosowane są w tego rodzaju konstrukcjach są ocynkowane dzięki temu odporne na rdzę, wytrzymują wiele przeciążeń jak i niekorzystne warunki atmosferyczne. Mankamentem może być zimno podczas gdy posiadamy obiekt nie ocieplony oraz zdolność do przenoszenia hałasów podczas np gradu lub deszczu. Garaże murowane są solidne i nasze sprzęty oraz samochody są odpowiednio zabezpieczone. Jeśli ich wykończenie izolacją termiczną zostało solidnie wykonane, gwarantują to nam bardzo dobre warunki termiczne. Latem mamy chłodno, natomiast zimą ciepło.

Ile to kosztuje

Ceny produktów będą zależne od jakości i materiałów z których wykonane zostały garaże blaszane. Możemy kupić już od 1000 zł jednak będą zbudowane z cienkiej nie malowanej blachy. Jednak znacznie lepsze będą konstrukcje wykonane z grubszej, ocynkowanej blachy. Taki garaż blaszany będzie kosztować w granicach  2000-2500 złotych. blaszanygarazocynkowany.png Najdroższe będą garaże ocieplone, które będą funkcjonalniejsze od zwykłych nieocieplonych odpowiedników. Z dachem dwuspadowym będzie kosztował  od 5 do 15 tys. zł. Ilość pieniędzy jaką będziemy musieli przygotować będzie uzależniona od rodzaju drzwi i rozmiarów całej konstrukcji oraz jakości blachy. Ze względu na jakość i szybkość wykonania garaży blaszanych zdecydowanie będzie to lepsze rozwiązanie niż swoje murowane odpowiedniki, które są o wiele droższe a czas ich budowy zajmuje wiele dni. Kolejnym plusem konstrukcji jest fakt, iż blaszak do 35 metrów kwadratowych nie wymaga pozwolenia na budowę. Konstrukcje blaszane można dopasować do swoich potrzeb jaki zmieniać ich położenie na działce. Posiadają przy tym nowoczesny wygląd jak i wysokiej jakości wykonanie.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form errorBłąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy

Dbamy o Twoją prywatność

W naszym serwisie używamy plików cookies (tzw. ciasteczek), które zapisują się w przeglądarce internetowej Twojego urządzenia.

Dzięki nim zapewniamy prawidłowe działanie strony internetowej, a także możemy lepiej dostosować ją do preferencji użytkowników. Pliki cookies umożliwiają nam analizę zachowania użytkowników na stronie, a także pozwalają na odpowiednie dopasowanie treści reklamowych, również przy współpracy z wybranymi partnerami. Możesz zarządzać plikami cookies, przechodząc do Ustawień. Informujemy, że zgodę można wycofać w dowolnym momencie. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Cookies.

Zaawansowane ustawienia cookies

Techniczne i funkcjonalne pliki cookie umożliwiają prawidłowe działanie naszej strony internetowej. Wykorzystujemy je w celu zapewnienia bezpieczeństwa i odpowiedniego wyświetlania strony. Dzięki nim możemy ulepszyć usługi oferowane za jej pośrednictwem, na przykład dostosowując je do wyborów użytkownika. Pliki z tej kategorii umożliwiają także rozpoznanie preferencji użytkownika po powrocie na naszą stronę.

Analityczne pliki cookie zbierają informacje na temat liczby wizyt użytkowników i ich aktywności na naszej stronie internetowej. Dzięki nim możemy mierzyć i poprawiać wydajność naszej strony. Pozwalają nam zobaczyć, w jaki sposób odwiedzający poruszają się po niej i jakimi informacjami są zainteresowani. Dzięki temu możemy lepiej dopasować stronę internetową do potrzeb użytkowników oraz rozwijać naszą ofertę. Wszystkie dane są zbierane i agregowane anonimowo.

Marketingowe pliki cookie są wykorzystywane do dostarczania reklam dopasowanych do preferencji użytkownika. Mogą być ustawiane przez nas lub naszych partnerów reklamowych za pośrednictwem naszej strony. Umożliwiają rozpoznanie zainteresowań użytkownika oraz wyświetlanie odpowiednich reklam zarówno na naszej stronie, jak i na innych stronach internetowych i platformach społecznościowych. Pliki z tej kategorii pozwalają także na mierzenie skuteczności kampanii marketingowych.