Czym charakteryzują się kraty pomostowe prasowane?

Kraty pomostowe wykorzystywane są w bardzo wielu branżach i widujemy je w wielu miejscach na co dzień, choć często nie zwracamy uwagi na wykonane z nich elementy – podesty, wycieraczki, balustrady, czy nawet fragmenty elewacji. Kraty pomostowe są wykorzystywane jako pokrycia kanałów, czy zabezpieczania włazów, choć najczęściej kojarzymy je z pokryciami ciągów pieszych i pomostów w zakładach przemysłowych. Możemy je dzielić według procesu produkcji, zastosowania, czy wymiarów. W sklepach możemy znaleźć kraty zgrzewane, prasowane, profilowane, wykonane z nich gotowe stopnie schodów, czy wycieraczki. W naszym artykule skoncentrujemy się na prasowanych kratach pomostowych, których produkcja polega na precyzyjnym przygotowaniu w płaskownikach nośnych zawężających się wycięć, w których umieszczane są następnie płaskowniki poprzeczne.

kraty pomostowe prasowane

Parametry krat pomostowych prasowanych

Kraty pomostowe prasowane, inaczej wciskane, są produkowane niezwykle precyzyjnie dzięki skomputeryzowanemu procesowi rozwijania, nacinania i cięcia stalowej taśmy, z której powstają. Dostępne są w wersji standardowej i serrated – te drugie charakteryzują się zwiększonym współczynnikiem tarcia, który uzyskujemy przez specjalne wycięcia ząbków w płaskownikach. Są stosowane przede wszystkim na powierzchniach pochyłych, szczególnie w miejscach, gdzie występują czynniki poślizgowe, na przykład smary, czy oleje. Parametry, na które zwracamy uwagę przy zakupie krat pomostowych, są następujące:

  • długość płaskownika nośnego, która zawsze stanowi pierwszy wymiar kraty oraz jego grubość i wysokość, które mają wpływ na maksymalne obciążenie elementu
  • długość płaskownika poprzecznego, podawana jako drugi wymiar kraty pomostowej
  • wielkość oczek, czyli wymiar pomiędzy dwoma sąsiadującymi płaskownikami nośnymi i pomiędzy sąsiadującymi płaskownikami poprzecznymi
  • obramowanie, czyli wykończenie kraty
  • minimalna długość podparcia

Konserwacja krat pomostowych

Kraty pomostowe to elementy, które nie wymagają od nas bardzo szczególnej dbałości, dlatego są tak chętnie wykorzystywane w przeróżnych branżach. Musimy jednak uważać na silne uderzenia krat ciężkimi lub ostrymi przedmiotami, zwłaszcza jeśli stanowią elementy schodów, czy pomostów, ponieważ uderzenie może spowodować miejscowe uszkodzenie lub pęknięcie. Do okresowego czyszczenia krat możemy stosować standardowe środki czyszczące, nawet zwykłe płyny, które mamy w swoich domach – mówi nam przedstawiciel producenta lekkich konstrukcji stalowych H. Kasprzak – R. Olma z Wrocławia. Jeśli mamy do czynienia z większymi zabrudzeniami, do czyszczenia najlepiej użyć myjki ciśnieniowej. Nie należy jednak stosować myjek parowych. Na koniec dodajmy, że producent krat pomostowych prasowanych (i nie tylko, dotyczy to także krat wyprodukowanych w innej technologii) zawsze zaleci nam wykonywanie okresowych przeglądów elementów mocujących.