Czym jest i jak działa głowica termostatyczna?

Głowice termostatyczne należą do istotnych elementów wyposażenia grzejnika. Mocowane są na zaworze termostatycznym i bywają nazywane regulatorami dopływu ciepła. Pozwalają na sterowanie temperaturą wewnątrz, a także utrzymywanie jej na określonym poziomie. Głowica termostatyczna daje możliwość zarządzania temperaturą w każdym z pomieszczeń indywidualnie. Element ten może współpracować zarówno z urządzeniami zasilanymi w sposób dolny, jak i grzejnikami z zasilaniem bocznym.

głowica

Działanie głowicy termostatycznej

Pożądana temperatura uzyskiwana jest poprzez odpowiednie ustawienie wartości na pokrętle głowicy termostatycznej. Po zamontowaniu na zaworze, reaguje ona na spadki oraz wzrosty temperatury otoczenia. Mogą one być wywołane zarówno sporym nasłonecznieniem, jak i wyłączeniem źródła ciepła innego niż kocioł, np. kominka. W zależności od rozpoznanych warunków, głowica termostatyczna jest w stanie sterować mocą pracy grzejnika oraz zwiększyć lub zmniejszyć ilość dopływającej do niego ciepłej wody. Głowica nie powinna być zabudowana lub przysłonięta.

Czujniki głowicy

Głowica termostatyczna może być wyposażona w czujniki gazowe, cieczowe lub woskowe. Zwykle spotykane są modele z czujnikami cieczowymi oraz gazowymi. Ich objętość zwiększana lub zmniejszana jest pod wpływem temperatury otoczenia, co prowadzi do wzrostu lub spadku stopnia ogrzewania wnętrz przez grzejnik. Czujnik gazowy składa się głównie z mieszaniny gazów, które są szczególnie podatne na skraplanie. Wyróżnia je szybka reakcja na zmienne wartości temperatury, dzięki czemu regulacja jest bardziej precyzyjna.

Sterowanie głowicy

Głowicą termostatyczną sterować można w sposób manualny lub elektroniczny, przy użyciu odpowiedniego zegara. Modele elektroniczne dają możliwość modyfikacji parametrów w systemie dobowym oraz tygodniowym, poprzez zarządzanie pracą zaworu w zależności od wybranych ustawień. Głowice tego rodzaju posiadają zwykle funkcje dodatkowe, pozwalające np. na samoczynne zamykanie w grzejniku przepływu wody po wykryciu powiewu chłodnego powietrza wewnątrz pomieszczenia.

śr. ocena 5 / głosów 1