Czym jest odpływ liniowy?

Urządzając łazienkę, nie jesteśmy już skazani na popularne kabiny prysznicowe. Jeśli w jej miejscu marzysz o eleganckich, przyciemnianych szybach, odpływ liniowy sprawi, że będziesz mógł bez problemu zrealizować swoje pragnienie. Brak standardowego brodzika, często zajmującego dodatkowe miejsce w łazience, sprawia, że możemy dowolnie wykończyć podłogę oraz swobodnie dobrać kształt kabiny. Czym dokładnie jest odpływ liniowy?

odplyw-liniowy

Omawiany rodzaj odpływu, nazywany inaczej rynienką prysznicową, odwodnieniem liniowym lub listwą odpływową, jest elementem armatury hydraulicznej, który ma za zadanie grawitacyjny odbiór wody w pomieszczeniach, najczęściej w łazience, lub na zewnątrz; przy podjazdach, a następnie odprowadzenie jej przez syfon. Przypomina kratkę ściekową, od której różni się kształtem i rozmiarem. Przyjrzyjmy się mu bliżej.

Nowoczesna łazienka

Odpływy liniowe coraz częściej stosowane są w łazienkach z nowoczesnymi rozwiązaniami architektonicznymi. Montuje się je pod prysznicem; na środku lub przy samej ścianie. Dzięki ich zastosowaniu, możemy zrezygnować z progu przy wejściu do kabiny oraz kopertowego spadku powierzchni w jej wnętrzu, co wpływa na poprawę estetyki całości aranżacji pomieszczenia. W trosce o jej zachowanie, odpływy te produkowane są ze stali nierdzewnej, co nie tylko gwarantuje ich odporność na korozję, lecz również dekoracyjny wygląd i wieloletnie użytkowanie. Dodatkowo tego typu odpływy wyposażane są w kołnierze, mankiety uszczelniające, nóżki regulacyjne i syfony. Odpływy liniowe różnych wielkości, wysokiej jakości i w atrakcyjnych cenach znajdziemy między innymi w internetowym sklepie Eurołazienki.

Budowa

Budowa omawianego rodzaju odpływu nie jest skomplikowana. Posiada on otwór odpływowy, w który wkręca się syfon, zazwyczaj znajdujący się pośrodku odpływu. Na górze znajduje się rynienka, wyposażona w drobny ruszt, maskujący otwór odpływowy wraz z syfonem i stanowiący jednocześnie element dekoracyjny. Nieco droższe modele posiadają specjalne korytko, w które montuje się płytki, przez co korytko zostaje wkomponowane w podłogę i jest niewidoczne. Długość odpływów liniowych wynosi od 60 do 100 cm; z łatwością zatem dopasujemy je do każdego rozmiaru łazienki.

Odpływy zewnętrzne

Odpływ liniowy ma zastosowanie nie tylko w łazienkach. Zewnętrzne odpływy wykorzystywane są garażach, podjazdach i pomieszczeniach gospodarczych. Produkowane są z polimerobetonu oraz blachy ocynkowanej i podłączane bezpośrednio do rury.

śr. ocena 5 / głosów 5