Dlaczego okna drewniane są ekologiczne

Jeśli zastanawiamy się nad wyborem nowych okien do naszego domu, musimy przede wszystkim wybrać między oknami plastikowymi a drewnianymi. Każda osoba, która jest proekologiczna, z pewnością wybierze okna drewniane. Drewno od wieków jest podstawowym materiałem, z którego wykonuje się stolarkę okienną – to materiał naturalny, trwały i estetyczny. Jakie zalety mają okna drewniane i dlaczego warto zdecydować się właśnie na nie? Przygotowaliśmy krótki poradnik na temat drewnianej stolarki, który z pewnością przekona wielu niezdecydowanych, że warto inwestować w rozwiązania naturalne i klasyczne.

Estetyka i trwałość

Okna drewniane prezentują się znacznie lepiej niż okna wykonywane z materiałów sztucznych, czy aluminium. Struktura drewna, z którego tworzona jest stolarka okienna, jest przez specjalistów pięknie uwydatniona. Z drewna możemy stworzyć okna, które będą pasowały do charakteru budynku: możemy dodać zdobienia, rzeźby, pięknie wyprofilować łuki. Nie ma tu żadnych ograniczeń, w przeciwieństwie do plastiku i aluminium – to ostatnie kojarzy nam się raczej z fasadami biurowców i budynków przemysłowych, a nie z ciepłym, rodzinnym domem. Drewno nadaje pomieszczeniom niepowtarzalny klimat, stają się dzięki niemu bardziej przyjazne dla oka. Stolarka okienna jest też wyjątkowo trwała i choć nie wszyscy to wiedzą, ma wysoką wytrzymałość na działanie ognia. Jeśli w pomieszczeniu pojawi się ogień, zewnętrzne spalone warstwy drewna izolują głębsze warstwy – drewno spala się wolno. Dodatkowo drewno nie wydziela żadnych szkodliwych substancji w czasie spalania, w przeciwieństwie do plastiku. Drewno to materiał, o który możemy w wyjątkowy sposób dbać: jeśli pojawią się drobne rysy, czy pęknięcia, możemy je bez problemu usunąć. Okna drewniane są łatwe w renowacji.

Ekologia i zdrowie

Drewno to surowiec w pełni naturalny, odnawialny i podlegający biologicznemu rozkładowi. Wybierając okna drewniane, dbamy o środowisko – mówi nam przedstawiciel firmy MUSZYŃSCY ze Stargardu.

Z oknami plastikowymi jest zupełnie inaczej. Po pierwsze do ich produkcji wykorzystuje się szkodliwe dla zdrowia i środowiska substancje chemiczne, a po drugie plastik nie jest materiałem biodegradowalnym. Każdego dnia na wysypiskach lądują ogromne masy plastikowych opakowań po produktach spożywczych, kosmetykach, plastikowych zabawek, które już znudziły się naszym dzieciom i masa innych produktów, które będą rozkładały się przez setki lat. Jeśli tylko mamy okazję zadbać o środowisko, podejmując proste decyzje – chociażby pakując śniadaniowe kanapki w papier, a nie do foliowych woreczków – powinniśmy to robić, bo jesteśmy współodpowiedzialni za to, co dzieje się na Ziemi. Jeśli ekologia nie jest dla kogoś wystarczającym argumentem, aby wybrać okna i drzwi drewniane, zamiast plastikowych, powinien pomyśleć o zdrowiu. Plastik to materiał, który ładuje się elektrostatycznie i przyciąga do siebie kurz. To sprzyja powstawaniu i rozmnażaniu się bakterii, a te mogą wywoływać u nas reakcje alergiczne. Drewno to materiał znacznie bardziej higieniczny, a dodatkowo reguluje wilgotność w pomieszczeniu. Ma to szczególne znaczenie dla osób, które cierpią na astmę lub borykają się z innymi problemami z drogami oddechowymi. Zdecydowanie warto więc wybrać stolarkę drewnianą!