Do czego służą zagęszczarki?

Zagęszczarki to maszyny, służące do zagęszczania podłoża poprzez proces wibrowania. Stosowane są głównie przy drobnych pracach budowlanych, zagęszczaniu podłoża w celu położenia przewodów oraz kostki brukowej. Wykorzystuje się je podczas remontów dróg i podczas prac budowlanych, przeprowadzanych w trudno dostępnych miejscach. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Dzięki zagęszczarkom ubijemy każdy rodzaj gruntu, uzyskując gładką powierzchnię. Zagęścimy nimi piasek, beton, asfalt, dlatego doskonale sprawdzają się między innymi podczas ubijania ścieżek rowerowych.

Zasada działania

Elementem roboczym w każdej zagęszczarce jest płyta metalowa, wzbudzana przez układ wibracyjny, napędzany silnikiem elektrycznym lub spalinowym. Dzięki jego działaniu, płyta odbija się od podłoża, odpowiednio je zagęszczając. Sam układ wibracyjny zagęszczarki zbudowany jest zazwyczaj z dwóch lub jednego wałka mimośrodowego, umieszczonego bezpośrednio na płycie wibracyjnej, w szczelnie zamkniętej obudowie.

Pozostałymi elementami omawianej maszyny są:

  • rama główna
  • przekładnie
  • mechanizm wibrujący
  • amortyzator
  • wyłącznik

Wysokiej klasy zagęszczarki proponuje swoim klientom największa w Polsce wypożyczalnia sprzętu budowlanego Ramirent. Oferuje ona urządzenia o masie od 60 do 500 kg wiodących na świecie producentów, w tym zagęszczarki przeznaczone do pracy w miejscach, o utrudnionym dostępie.

Podział

Zagęszczarki, ze względu na różne kryteria, podzielić możemy na kilka rodzajów.

Wyróżniamy zatem zagęszczarki płytowe i wibracyjne. Wibracyjne są maszynami o bardziej intensywnym działaniu, na co wpływ mają dwie masy, które są niewyważone. Wywołują one niejednakowe, intensywne drgania na zagęszczanej powierzchni.

Płytowe z kolei są mniej wymagające i ważą do 100 kg. Najlepiej sprawdzą się w pracach przydomowych, na przykład przed układaniem kostki brukowej.

Na rynku znajdziemy także zagęszczarki ręcznie prowadzone, ręcznie prowadzone nawrotne, kroczące oraz samoprzesuwne.

Jak wybierać?

Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego urządzenia, zastanówmy się, jaki rodzaj podłoża będziemy zagęszczać. Weźmy pod uwagę takie parametry, jak długość i szerokość płyty roboczej, częstotliwość uderzeń i siła, wyrażona w kN. Nie lekceważmy prędkości przesuwu, wydajności, mocy, głębokości zagęszczania, poziomu wibracji, głośności oraz wagi.

śr. ocena 5 / głosów 5