Domowa biblioteczka według własnego projektu

Cyceron powiedział, że dom bez książki jest jak ciało bez ducha. Każdy bibliofil podpisze się pod tym obiema rękami, ponieważ dla miłośnika czytania nie ma nic wspanialszego niż dobrze zaopatrzona biblioteczka. Jak wybrać idealny regał na książki, który bez trudu pomieści wszystkie nasze skarby? Najlepiej zaprojektować go samemu korzystając ze wsparcia specjalistów w tym zakresie.

domowa-biblioteczka

Na biblioteczkę zawsze znajdzie się właściwe miejsce. Odpowiednio wybrana czy zaprojektowana będzie prawdziwą ozdobą domu. Dzięki możliwościom, jakie niesie ze sobą tworzenie regału na wymiar, miejsce na książki znajdzie się w każdym mieszkaniu. 

Gotowe meble czy regał na zamówienie?

Ideałem byłoby mieć osobny pokój do czytania, ale mieszkania w bloku najczęściej swoimi rozmiarami nie pozwalają na takie zagospodarowanie przestrzeni. Gotowe regały mają typowe wymiary, więc jeżeli do zagospodarowania mamy nietypową powierzchnię pozostaje dopasować rozmiar biblioteczki do rozmiarów wnętrza lub jego części.

Biblioteczkę można zaplanować w antresoli, salonie, a nawet w korytarzu. Ważne, by regał był idealnie dostosowany do twoich potrzeb i pomieścił wszystkie książki, płyty czy bibeloty – mówi specjalista z firmy HandCraft Polska Sp. z o.o.

Decydując się na regał na książki wykonany na zamówienie, mamy pewność, że będzie idealnie pasował do wybranej przez nas aranżacji wnętrz.

Na co zwrócić uwagę projektując regał na książki? 

Jest szereg zasad dotyczących projektowania biblioteczki, których warto przestrzegać, by efekt końcowy spełnił nasze oczekiwania. Należą do nich:

  • wysokość regału. Warto zwrócić uwagę na wielkość pomieszczenia, w którym znajdzie się biblioteczka, ponieważ regał pod sufit w małym wnętrzu będzie optycznie pomniejszał pomieszczenie,
  • głębokość półek  – by swobodnie mieściły się na nich książki muszą mieć co najmniej 30 cm,
  • rozstaw półek. Należy rozważyć jakiej wysokości będą przechowywane książki czy inne przedmioty. Jeżeli nie jesteśmy pewni, najlepsze będą półki z możliwością regulacji,
  • materiał, z którego wykonany będzie regał na książki, a który ma znaczenie nie tylko z uwagi na estetykę. Książki są ciężkie, więc najlepiej zdecydować się na materiał, który podoła dużym obciążeniom, np. na dąb. Biblioteczka z drewna sprawdzi się w każdej aranżacji pomieszczenia.

Jedną z zasad, których warto przestrzegać, choć nie dotyczą już samego projektu regału na zamówienie, jest to, że chociaż obciążony książkami regał wydaje się być stabilną konstrukcją, zawsze lepiej przymocować go do ściany.

śr. ocena 5 / głosów 5