Domy idealne dla alergików

Alergie to cała grupa dolegliwości, powszechnie zaliczanych do najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych – szacuje się, że blisko jedna trzecia światowej populacji cierpi na różnego rodzaju alergie. W tej grupie najczęstsze są alergie związane z układem oddechowym, których objawy nasilają się pod wpływem otoczenia. A ponieważ większą część życia spędzamy w domu, to właśnie w nim powinno tworzyć się warunki odpowiednie dla alergików.

Drewno dla alergika

Pod wieloma względami to właśnie drewno jest surowcem najbardziej przyjaznym dla osób cierpiącym na alergię. Dlaczego?

Bardzo interesującą z punktu widzenia zdrowia człowieka właściwością drewna jest fakt, że zawiera ono w sobie naturalne żywice i soki – wyjaśnia przedstawiciel firmy ITS, specjalizującej się w budowaniu domów drewnianych – Dzięki temu wewnątrz pomieszczeń drewnianego domu panuje specyficzny, korzystny dla alergików mikroklimat. Dodatkowo drewno jest bardzo proste w czyszczeniu, bowiem nie elektryzuje się, a zatem nie przyciąga kurzu. Dlatego jest świetnym materiałem na podłogi, stosowanym powszechnie, nie tylko w domach specjalnie dla alergików. Ponadto w przeciwieństwie do betonu nie ma tendencji do pylenia. Do wykonywania drewnianych elementów konstrukcyjnych domu wykorzystuje się preparaty (np. lakiery) spełniające normy Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.

Wentylacja pomieszczeń

Chociaż każdy człowiek potrzebuje świeżego powietrza, to właśnie alergicy szczególnie dotkliwie odczuwają skutki słabej wentylacji pomieszczeń. Bez sprawnej wymiany powietrza w domu bardzo szybko wzrasta stężenie zanieczyszczeń, takich jak pyłki i kurz, oraz wilgoci, która sprzyja rozwojowi szkodliwych drobnoustrojów, np grzybów i pleśni. To wszystko powoduje trudności ze złapaniem oddechu oraz nasilanie się niepożądanych reakcji alergicznych. W dawnych czasach zachowanie odpowiedniej wentylacji pomieszczeń nie było problemem, bowiem okna nie były bardzo szczelne i nawet po zamknięciu przedostawało się przez niej sporo świeżego powietrza. W dzisiejszych czasach stawia się jednak na technologie prowadzące do zwiększania szczelności okien. Najlepszym wyborem dla domu zamieszkanego przez alergików będą okna drewniane, które odznaczają się niską przewodnością cieplną, a jednocześnie zapewniają najlepszą ze wszystkich rodzajów okien wentylację.

śr. ocena 5 / głosów 5