Fototapeta jako ciekawy pomysł na dekorację przedpokoju

Przedpokój to miejsce często traktowane nieco po macoszemu, jeśli chodzi o aranżację wnętrz. Owszem, zwykle stanowi tylko łącznik pomiędzy światem zewnętrznym i „ważniejszymi” pomieszczeniami, ale to jeszcze nie powód, by nie mógł wyglądać stylowo. Zwłaszcza że to tu zaczynamy czuć się jak w domu, wracając z pracy czy podróży, i to przedpokój właśnie robi pierwsze wrażenie na gościach. Prostym i niedrogim sposobem na efektowną odmianę tej przestrzeni jest fototapeta.

Do wyboru mamy setki, jeśli nie tysiące gotowych wzorów, czego żywym dowodem jest choćby oferta sklepu internetowego TanieFototapety.eu. Znajdziemy tu motywy, dzięki którym uzyskać można pożądaną przez wiele osób spójność pomiędzy przedpokojem a wnętrzami, z którymi sąsiaduje, jak również nadać mu całkowicie odmienny, indywidualny charakter.

Mały przedpokój to nie problem

Pamiętajmy tylko, że z uwagi na ograniczony z reguły dostęp światła dziennego i stosunkowo niewielkie rozmiary przedpokoju ostrożnie należy stosować w nimi fototapety o pełnych ekspresji, chaotycznych wzorach i krzykliwych odcieniach. Mogą bowiem dodatkowo przytłoczyć tę niewielką wszak pod względem metrażu przestrzeń.

Każdy jednak kij ma dwa końce. Umiejętny dobór fototapety w przedpokoju potrafi go rozjaśnić i ożywić wesołym, lekkim motywem oraz jasnymi, pogodnymi barwami. Mało tego – odpowiednia fototapeta z powodzeniem jest też w stanie optycznie poprawić proporcje tego jakże często „niewymiarowego” pomieszczenia.

Rozwiązania przestrzenne

Jeśli pragniemy dodać mu głębi, warto zdecydować się na wizerunek molo albo krętej uliczki niejako „wchodzącej w ścianę”, ewentualnie specjalnie zaprojektowaną fototapetę 3D. Remedium na zbyt niski strop z kolei będzie fototapeta z powtarzającym się pionowym motywem, czyli na przykład zdjęcie pni strzelistych drzew w lesie, łodyg bambusa czy rzędów antycznych kolumn. I odwrotnie: poziome motywy, takie jak choćby złociste łany zbóż oddzielone linią horyzontu od wyraziście błękitnego nieba, „obniżą” nieco wysoki sufit, przydając jednocześnie szerokości za wąskim ścianom.

Słowo na koniec

Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby najdłuższą ścianę w przedpokoju ozdobić efektowną fototapetą przedstawiającą zapierający dech w piersiach widok gór, bezkres morza albo panoramę wielkiego miasta. Ważne tylko, by fototapeta w przedpokoju – niezależnie od tego, na której ostatecznie ścianie się znajdzie – wykonana była z wystarczająco trwałych materiałów, które zniosą wyjątkowo dużą intensywność eksploatacji tego pomieszczenia. Świetnym pomysłem może się okazać na przykład pokrycie jej ochronną warstwą laminatu.

śr. ocena 5 / głosów 5