Jak dobrać płyty izolacyjne dla chłodni i mroźni?

Płyty warstwowe do budynków chłodni i mroźni muszą zapewniać nie tylko odpowiednią temperaturę, ale także odpowiednią wilgotność powietrza. Izolacyjność cieplna płyt – przegród budowlanych – ma duży wpływ na bilans cieplny wewnątrz pomieszczeń. W naszym artykule omówimy bliżej charakterystykę magazynów chłodniczych i mroźniach oraz opowiemy, w jaki sposób projektanci dobierają do nich płyty izolacyjne.

plyty-izolacyjne

Chłodnie i mroźnie na przestrzeni lat

Rynek usług chłodniczych w Polsce obecnie intensywnie się rozwija, podobnie jak w całej Europie, co wynika przede wszystkim ze wzrostu wytwarzanych produktów spożywczych, których okres przydatności przedłużamy mrożeniem. Pierwsze chłodnie w postaci piętrowych budynków żelbetowych wznoszone były na początku XX wieku – z takich koncepcji szybko zrezygnowano, ponieważ rozwiązanie nie było praktyczne. Chłodnie jednokondygnacyjne umożliwiają mechanizację robót przeładunkowych i tym samym są tańsze w eksploatacji. Chłodnie i mroźnie są dziś najczęściej wznoszone jako konstrukcje stalowe ze ścianami zewnętrznymi i przegrodami budowlanymi z płyt warstwowych o właściwej izolacji.

Jak mówi nam przedstawiciel firmy Gór-Stal z Gorlic, najlepiej sprawdzają się płyty z dwóch okładzin ze stalowej blachy i rdzeniem ze sztywnej pianki PIR. Płyty warstwowe najlepszego producenta to szybkość i łatwość montażu, nowoczesność i uniwersalność w jednym. Inżynierowie, którzy dopiero planują lub rozpoczynają projektowanie chłodni i mroźni mogą obawiać się wyłącznie jednego: w Polsce nie ma norm i rozporządzeń, jak projektować izolacje w takich obiektach. Są to jednak obawy, których szybko pozbędą się po zapoznaniu z katalogiem płyt warstwowych przodującego producenta.

Dobór płyt izolacyjnych dla chłodni i mroźni

W fachowej literaturze możemy znaleźć poradniki dla inżynierów, jak projektować obudowy termiczne różnego rodzaju budynków i przegrody wewnątrz nich. W poradnikach można zapoznać się z dopuszczalnymi wartościami współczynników przenikania ciepła przegród, czy zalecenia grubości izolacji wykonanych z danego materiału. Zawsze są to jednak wskazówki orientacyjne, a projekt musi być dopasowany precyzyjnie do materiału, który zamierzamy wykorzystać, a raczej odwrotnie – tworzymy koncepcję obiektu, a następnie dobieramy materiały. Producent w katalogu płyt warstwowych wskazuje więc nie tylko informacje o budowie płyty, czy gęstość materiału, który stanowi rdzeń. W katalogu znajdziemy także program produkcji, zalecenia transportowe czy zalecenia montażowe.

By właściwie dobrać płyty warstwowe, czy chłodni i mroźni projektant musi zapoznać się z cechami fizycznymi materiału i parametrami technicznymi. W doborze płyt pomaga specjalna tabela – projektant dobiera grubość płyt w zależności od różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz, przy czym po dokonaniu obliczeń musi dodatkowo przyjrzeć się tabelom dopuszczalnych obciążeń w różnych układach. Na koniec warto wspomnieć, że okładziny wewnętrzne i zewnętrzne płyt mogą mieć dodatkowo różne profilowanie, wykończenie i kolorystykę.

śr. ocena 5 / głosów 5