Jak i czym ocieplać dom?

Warunki klimatyczne, w których żyjemy zmuszają nas do ocieplania budynków od fundamentów po dach. Najczęstszymi rozwiązaniami są styropian i wełna mineralna, jednak każde z nich ma swoje wady i zalety. Czy masz jeszcze inne możliwości? Jakie?

Najpopularniejsze materiały termoizolacyjne

Odpowiednie izolowanie domu przynosi duże oszczędności. Ocieplanie ścian przekłada się nawet na 10-procentowe cięcie kosztów ogrzewania, a ocieplanie dachu przynosi zysk aż 20-procentowy. Styropian i wełna mineralna to najpopularniejsze materiały do izolacji termicznej. Jednak istnieją jeszcze inne np. polistyren ekstradowany XPS i keramzyt. Zanim poznasz je bliżej przeczytaj artykuł, z którego dowiesz się o najczęściej popełnianych błędach w trakcie ocieplania domów: ocieplenie domu – 7 najczęściej popełnianych błędów.

Styropian

To lekki, mało nasiąkliwy i sztywny materiał. Z 98% składa się z powietrza, a tylko 2% to polistyren. Nie jest odporny na działanie niektórych rozpuszczalników organicznych, które powodują jego topnienie i zanikanie. Ze styropianu produkowane są płyty zwykłe i laminowane (np. papą) oraz laminowane papą maty. Można też kupić styropian do umieszczenia między krokwiami dachowymi oraz granulat styropianowy do wykonania izolacji nadmuchowej. Istnieją styropiany akustyczne do wyciszania stropów i styropiany o zmniejszonej chłonności do izolowania podziemnych części budynków. Styropian jest nieszkodliwy dla zdrowia, nietoksyczny, ekologiczny, trwały (nie gnije i nie butwieje, jeśli nie jest wystawiony na działanie promieni UV). Jest odporny na pleśń, grzyby i bakterie. Bezpieczny i łatwy w obróbce, samogasnący.

Wełna mineralna

Ma bardzo dobrą izolacyjność cieplną. Jest paro przepuszczalna i sprężysta. Odporna na ogień i chemikalia. Bardzo dobrze pochłania dźwięki, co sprawia, że obok izolacji termicznej świetnie też spełnia funkcję izolacji akustycznej. Wyróżnia się wełnę szklaną i wełnę skalną. Wełna szklana powstaje z piasku kwarcowego i stłuczki szklanej, wełna skalna zaś – z kamiennego kruszywa. Do izolacji wewnętrznych ścian warstwowych stosuje się półtwarde płyty wełny mineralnej. Do ścian wewnętrznych – miękkie płyty z wełny, które chronią przed rozchodzącymi się w pomieszczeniach dźwiękami. Połacie dachowe wyściełamy płytami o większej gęstości, na sufity i podłogi zaś przydadzą się płyty miękkie.

Polistyren ekstrudowany XPS

Jest twardszy od styropianu i ma lepsze od niego właściwości ciepłochronne. Tak jak styropian nie jest odporny na rozpuszczalniki organiczne. Jest za to dużo od niego droższy. Z polistyrenu produkuje się płyty o fazowanych krawędziach. Mają one szorstką lub wytłaczaną powierzchnię, by lepiej trzymał się na nich tynk lub materiały hydroizolacyjne.

Keramzyt

To kruszywo powstałe podczas wypalania gliny. Jest twarde i trwałe. Najczęściej stosuje się je do izolowania podłóg na gruncie. Z powodzeniem może być jednak stosowany na ścianach fundamentowych lub stropach (także o konstrukcji drewnianej).

śr. ocena 5 / głosów 1