Jak zbudowane są stropy Teriva?

Stropy Teriva to monolityczno-prefabrykowane stropy gęstożebrowe. Składają się z belek kratownicowo-stalowych oraz betonu, który układa się dopiero na budowie, a ich podstawowym zastosowaniem jest budownictwo mieszkaniowe oraz budynki użyteczności publicznej. Stropy gęstożebrowe to także najpopularniejszy obecnie rodzaj stropów, ponieważ są niedrogie, uniwersalne oraz proste w ułożeniu.

stropy-teriva

Stropy gęstożebrowe Teriva – czym się charakteryzują?

Podstawowym elementem, z którego wykonane są stropy gęstożebrowe Teriva, są żebra, które wykonuje się poprzez zabetonowanie prefabrykowanych belek stropowych. Obciążenia są w nich przenoszone za pośrednictwem wieńców ze stropu na ściany budowli. Strop jest tym mocniejszy, im belki stropowe są wyższe i gęściej rozstawione, a wolne miejsca między poszczególnymi belkami stropowymi wypełniane są za pomocą pustaków stropowych. Pustaki nie pełnią co prawda funkcji konstrukcyjnej, ale od ich wybranego rodzaju zależą parametry techniczne uzyskanego stropu. Aby prefabrykaty oraz zbrojenie stworzyły przegrodę zdolną do przenoszenia obciążeń, konieczne jest jej dodatkowe zabetonowanie. Aby mieć pewność, że wszystkie te warunki i parametry zostaną spełnione, warto zamawiać stropy u sprawdzonego dystrybutora, takiego jak na przykład firma Tele-Strop-System.

Z czego zbudowane są stropy Teriva?

Stropy gęstożebrowe Teriva składają się z pustaków keramzytobetonowych lub betonowych. Mają dodatkowe wypusty w górnej części pustaków, które określają miejsce ułożenia zbrojenia podporowego. Do stropów tego typu używa się prefabrykowanych belek betonowych ze specjalnym zbrojeniem. Żebra mają postać belek kratownicowych o rozpiętości od 1,2 do 7,8 m, a ich zbrojenie jest zabetonowane w stopkach z betonu. Belki mogą być zamówione na dowolną długość i zbrojenie zgodne z konkretnym projektem stropu. Stropy Teriva występują w kilku odmianach: 4,0/1; 4,0/2; 4,0/3; 6,0 i 8,0 – różnią się między sobą przede wszystkim rozstawem belek, nośnością, wysokością konstrukcyjną oraz rozpiętością.

Zalety stropów gęstożebrowych Teriva

Stropy Teriva są jednymi z najczęściej i najchętniej wybieranych stropów gęstożebrowych. Na ich popularność wpływa przede wszystkim możliwość ręcznego montażu, lekkość oraz stosunkowo niska cena w porównaniu do innych rodzajów stropów. Do ich ułożenia wystarczająca jest także mała, zaledwie dwu- lub trzyosobowa ekipa. Stropy Teriva nie wymagają także układania deskowania – wystarczy bowiem na czas ich montażu ustawić pod stropem podpory montażowe. Tego typu stropy umożliwiają także łatwe przeprowadzenie przez nie przewodów elektrycznych dzięki otworom w pustakach. Jak więc widać, trudno znaleźć wady tych stropów – dlatego też warto rozważyć ich montaż i cieszyć się nie tylko niską ceną, ale też świetnymi parametrami.

śr. ocena 5 / głosów 5