Jak zorganizować łazienkową pralnię?

Pranie, suszenie, segregacja brudnych i czystych ubrań czy prasowanie – brzmi znajomo? Ten problem dotyczy każdej rodziny, dlatego warto zastanowić się jak sprawnie zarządzać praniem. Możemy zorganizować łazienkową pralnie lub wydzielić na to oddzielne pomieszczenie, które na pewno będzie bardziej funkcjonalne. Sprawdźmy, jak zaplanować wygodną pralnie w łazience!

Jakie meble i akcesoria do pralni?

Wybór mebli i akcesoriów do pralni uzależniony jest od ilości miejsca, jakie możemy na to przeznaczyć. Jeżeli nasza łazienka jest duża albo dysponujemy oddzielnym pomieszczeniem z funkcją pralni mamy spore ułatwienie. Na takim metrażu z pewnością zmieścimy pralkę, suszarkę, umywalkę, szafki, w których przechowywać możemy środki piorące, blat roboczy, deskę do prasowania,  żelazko czy plastikowe kosze na brudną i czystą bieliznę.

Płyny, proszki, kapsułki i inne artykuły chemiczne powinny być niedostępne dla dzieci, dlatego najlepiej przechowywać je na wyższych półkach w plastikowych zamkniętych pojemnikach. Dzięki temu zapewnimy sobie i naszym dzieciom bezpieczeństwo a bogata paleta kolorów sprawi, że dopasujemy pojemniki do kolorystyki w naszej łazience czy pralni – mówi ekspert ze sklepu internetowego Rotho, który jest producentem koszy i pojemników plastikowych.

Jeśli mamy dużo miejsca, możemy zamontować regały posiadające system wysuwanych koszy, co ułatwi sortowanie ubrań. Jeżeli chcemy wydzielić miejsce na pralnie w naszej łazience zwracajmy uwagę na funkcjonalność i wygodę. Zainwestujmy w meble i akcesoria, które ułatwią nam codzienną pracę. W tym celu przydatne mogą okazać się kosze oraz pojemniki do segregowania. Pod sufitem możemy zainstalować wiszącą suszarkę z linkami, która nie będzie zajmować miejsca na podłodze.

Gdzie zlokalizować pralnie?

Jeżeli mamy sporo miejsca, aby zorganizować oddzielne pomieszczenie z funkcją pralni możemy zlokalizować je na dowolnej kondygnacji. Najlepszym rozwiązaniem jednak będzie parter lub piwnica z wyjściem na ogród. Pralnie możemy umieścić przy łazience lub garderobie, dzięki temu nie będziemy musieli chodzić po całym domu. Jeżeli posiadamy taras lub balkon, dobrym pomysłem będzie zlokalizowanie pralni właśnie przy nim, wówczas w ciepłe dni będziemy mogli suszyć nasze pranie na zewnątrz. Balkon, taras czy nawet strych to dobre rozwiązanie dla osób, które posiadają małe mieszkania bez wydzielonego miejsca na oddzielną pralnie. Organizując łazienkową pralnie nie zapominajmy o rozwiązaniach, które pomogą zaoszczędzić nam wiele przestrzeni, np. półki z koszami plastikowymi, szafki, w których możemy przechowywać artykuły chemiczne czy wiszącą suszarkę. Tylko od nas zależy, czy łazienkowa pralnia będzie w pełni funkcjonalna oraz ładnie zaaranżowana. Pamiętajmy jednak, że jest to pomieszczenie o większej wilgotności, dlatego nie zapominajmy o wentylacji.

śr. ocena 5 / głosów 5