Jaka fototapeta do sypialni?

Fototapeta w sypialni to jeden z lepszych pomysłów na aranżację tego pomieszczenia. Potrafi totalnie odmienić jego charakter, i to przy stosunkowo niedużych nakładach zarówno finansowych, jak i czasowych. Trzeba tylko pamiętać, że sypialnia pełniące szczególną funkcję w naszym życiu. Wybór odpowiedniej fototapety nie może więc pozostać kwestią przypadku. Co więc należy wziąć pod uwagę, szukając ideału?

Zacznijmy od spraw czysto technicznych, a więc materiału wykonania. Sypialnia, jako miejsce raczej niezbyt intensywnie „eksploatowane”, a więc mniej narażone na uszkodzenia czy zabrudzenia niż inne przestrzenie w domu, może zostać spokojnie ozdobiona fototapetą papierową. Jest to bodaj najbardziej atrakcyjny ekonomicznie i w dodatku pozwalający ścianom oddychać wariant, w ramach którego do wyboru mamy dosłownie tysiące gotowych wzorów.

Fototapeta w sypialni dziecięcej

Ważne, by do ich naniesienia na podłoże użyte zostały bezpieczne, atestowane barwniki nieuwalniające z czasem toksycznych substancji, takie jak te stosowane przez sklep KrainaFototapet.pl. Ma to szczególne znaczenie w przypadku sypialni dziecięcych. W przypadku tych ostatnich warto też rozważyć zastosowanie fototapety laminowanej, a więc dodatkowo chronionej przed zabrudzeniami, o które wszak wcale nietrudno w pokoju małego psotnika.

Wzór, który sprzyja relaksowi

Niezależnie od tego, czy fototapetą ma zostać ozdobiona sypialnia dla dzieci, czy dla dorosłych, przedstawiony na niej motyw nie powinien być zbyt krzykliwy. Chodzi tu zarówno o wykorzystanie jaskrawych, mogących męczyć oczy kolorów, jak i nadmiernie dynamicznych, kontrastowych wzorów.  O ile skutecznie pobudzą nas one przy porannym wstawaniu, o tyle raczej nie będą sprzyjać wieczornemu relaksowi.

Abstrakcje, imitacje, pejzaże

Fototapety dodające energii z rana i zarazem uspokajające przed zaśnięciem przedstawiają np. krajobrazy, fotografie gór, łąk czy wodospadów, a także rozgwieżdżonego nieba lub rafy koralowej. Jeśli nie chcemy mieć w sypialni tak konkretnych „widoczków”, możemy zdecydować się też na motyw abstrakcyjny albo efektowną imitację cegły, betonu, kamienia czy drewna. Wbrew pozorom odnajdą się one nie tylko we wnętrzach nowoczesnych, utrzymanych w loftowym stylu, ale też w tych o wiele bardziej tradycyjnych.

Poprawa proporcji pomieszczenia dzięki fototapecie

Sypialnia często stanowi jedno z mniejszych metrażowo pomieszczeń w mieszkaniu. Na koniec warto więc wspomnieć o możliwości jej optycznego powiększenia właśnie dzięki fototapecie. Wystarczy, by ta ostatnia przedstawiała np. pomost czy uliczkę zwężające się ku horyzontowi, a więc tworzące iluzję głębi poprzez „wchodzenie w ścianę”. Innym pomysłem jest zastosowanie specjalnie zaprojektowanej dla uzyskania podobnego efektu fototapety 3D. Wnętrze może wydać się ponadto nieco bardziej przestronne, gdy fototapeta utrzymana będzie w jasnych, pastelowych odcieniach.

śr. ocena 5 / głosów 5