Jakie cechy powinna posiadać idealna tapeta dziecięca?

Tapeta dziecięca to idealny sposób na wykończenie wnętrza pokoju każdego malucha. Takie rozwiązanie nie tylko pozwala nadać pomieszczeniu zupełnie wyjątkowego charakteru i stylu, ale także zapobiega konieczności częstych remontów. W przeciwieństwie do większości farb, nowoczesne tapety są bardzo wytrzymałe i można je myć, dzięki czemu bez trudu zachowasz świeżość i czystość w pokoju dziecięcym.

tapeta-w-pokoju-dziecka

Zalety tapet dziecięcych

Podczas urządzania pokoju dziecięcego coraz więcej osób decyduje się na wybór tapet zamiast tradycyjnych farb. Na taki stan rzeczy wpływa wiele przyczyn i wbrew pozorom to nie estetyka jest głównym powodem przemawiającym za tym rozwiązaniem – przekonuje nasz rozmówca ze sklepu Interior.

Najważniejszą zaletą tapet w pokoju dziecięcym jest ich duża wytrzymałość i odporność na różnego rodzaju zabrudzenia. Podczas gdy pomazana kredkami woskowymi ściana pokryta farbą będzie koniecznie wymagała przemalowania, wszelkie zabrudzenia z tapety można zmyć za pomocą wilgotnej gąbki z niewielkim dodatkiem płynu do mycia naczyń.

Decydując się na zakup tapety dziecięcej na flizelinie, zyskujemy jeszcze jedną korzyść – nieco grubsza spodnia warstwa tapety tworzy dodatkową izolację, a zatem dociepla wnętrze i chroni przed hałasami z zewnątrz. Nie bez znaczenia jest fakt, że takie tapety dokładnie pokrywają rozmaite niedoskonałości na ścianach, jak np. mniejsze ubytki i nierówności.

Jak wybrać tapetę dziecięcą?

Wzór idealnej tapety dziecięcej musi przede wszystkim komponować się z wystrojem wnętrza i być atrakcyjny dla osób przebywających w tym pokoju. Oznacza to, że nie sposób wskazać jednego uniwersalnego motywu, który sprawdzi się w każdym pokoju dziecięcym. Za to możliwości są praktycznie nieskończone.

Jedną z bezpiecznych opcji jest wybór klasycznej tapety w pasy o pastelowych kolorach. Taki wzór urozmaici przestrzeń, jest jednak na tyle uniwersalny, że na pewno nie będzie nikomu przeszkadzał. To świetna propozycja zwłaszcza w sytuacji, gdy dana tapeta ma towarzyszyć dziecku bardzo długo, ponieważ na pewno się nie znudzi.

Inną ciekawą propozycją są tapety dziecięce z motywami baśniowymi i przygodowymi. Ściany można udekorować np. widoczkiem z zaczarowanego lasu pełnego wróżek, rajskimi ptakami, albo pięknymi mapami z wypraw odkrywców.

Decydując się na taką dekorację, warto jednak umieścić ją nie na wszystkich, ale np. jednej czy dwóch ścianach, sąsiadujących z bardziej stonowanymi tapetami, aby nie przytłoczyć zbytnio wnętrza. Ciekawym pomysłem jest też wybór tzw. borderów, czyli podłużnych, węższych pasków, za pomocą których ozdobimy tylko część ścian w poziomie.

Idąc tropem dużych grafik dekoracyjnych, natrafimy na kolejną możliwość ozdobienia pokoju dziecięcego, czyli fototapetę. Zastanawiając się nad idealnym wzorem możemy wybierać spośród szerokiej oferty producentów lub zamówić fototapetę z własnego zdjęcia.

śr. ocena 6.3 / głosów 4