Kiedy warto wynająć sprzęt budowlany?

Sprzęt budowlany to wszelkiego rodzaju urządzenia mechaniczne i pojazdy, które wykorzystuje się w pracach takich jak budowa dróg, obiektów mieszkalnych i użytkowych, prace ziemne, remontowe i rozbiórkowe. Trudno w dzisiejszych czasach wyobrazić sobie, żeby branża budowlana funkcjonowała bez tych maszyn, umożliwiają one bowiem sprawne i szybkie wykonywanie wszelkich prac. Kiedy warto zdecydować się na wynajem sprzętu zamiast kupna?

sprzęt budowlany

Kiedy firma stawia pierwsze kroki

Na początku działalności bardzo niewiele firm może sobie pozwolić na zakup własnego sprzętu budowlanego – łączny koszt wyposażenia niezbędnego do rozruszania biznesu może okazać się zbyt wysoki i wtedy jedyną dostępną formą finansowania będzie zaciągnięcie kredytu. Dla przedsiębiorstw nie posiadających ugruntowanej pozycji na rynku uzyskanie wsparcia z banku bardzo często jest niemożliwe, a nawet jeśli uda się je uzyskać, będzie ono dużym obciążeniem. Dlatego powszechnie firmy budowlane korzystają ze sprzętów wynajmowanych – koszt takiej usługi w pewnych ramach czasowych jest dużo niższy, nie powoduje nadmiernego obciążenia finansowego, w każdej chwili z usługi można zrezygnować.

Kiedy firma się rozwija

Im szybciej firma się rozwija, tym więcej zleceń przyjmuje – do ich realizacji potrzeba nie tylko pracowników, ale również sprzętu.

 – Dynamika rozwoju firmy nie zawsze idzie w parze z możliwościami finansowymi – mówi przedstawiciel PHU MabudMamy wtedy sytuację jak przy otwieraniu działalności, kiedy firma potrzebuje sprzętu, jednak nie może sobie na niego pozwolić. Również wtedy korzystnym rozwiązaniem jest wynajem – korzystają z niego również firmy, które już zakorzeniły się na rynku.

Kiedy sprzęt potrzebny jest jedynie okazjonalnie

Nie wszystkie rodzaje sprzętów budowlanych są wykorzystywane w równym stopniu – z niektórych korzysta się powszechnie, inne są uruchamiane jedynie sporadycznie do określonych zadań. Jeśli firma jedyne raz na jakiś czas przyjmuje zlecenie wymagające użycia danego sprzętu, z ekonomicznego punktu widzenia nieopłacalne jest kupowanie takiego urządzenia na własność. Dzieje się tak, ponieważ koszt takiego zakupu nie zwróci się jeszcze przez wiele lat. Rozwiązaniem jest wynajem – koszty korzystania ze sprzętów są dużo niższe, zysk większy.

Kiedy sprzęt firmowy ulegnie awarii

Sprzęty budowlane są narażone na duże obciążenia i inne czynniki niszczące. Regularny serwis pozwala wykryć ślady zużycia komponentów i w porę je wymienić, nie wszystkim awariom da się jednak w porę zapobiec. Nagła awaria potrzebnego sprzętu jest sporym problemem – nie tylko wymaga pokrycia kosztów napraw, ale również powoduje opóźnienia w terminach lub uniemożliwia przyjęcie kolejnych zleceń. W takiej sytuacji wynajem sprzętu jest ratunkiem – korzystając z wypożyczonych maszyn możemy zminimalizować straty wynikające z niespodziewanych awarii.

śr. ocena 5 / głosów 1