Kolory ścian – jak wybierać?

Zastanawiasz się na jaki kolor pomalować ściany w Twoich pomieszczeniach? Nie jesteś pewny, czym się sugerować przy wyborze koloru? Dzięki naszym radom uda Ci się wybrać swój idealny odcień.

Wybór koloru farby

Wbrew pozorom wybór koloru do pomieszczenia to nie lada wyzwanie. A połączenie paru barw? Jeszcze trudniejsze. Każdy z kolorów wywołuje inne skojarzenia i odczucia, zupełnie odmiennie wpływa na odbiór wnętrza, a przy tym różnorodnie reaguje na światło w danym pomieszczeniu. Nie należy w tej kwestii podejmować pochopnych decyzji. Najlepiej jest zabrać próbkę koloru ze sobą i przetestować go w mieszkaniu. Na szczęście jest to możliwe.
Pamiętajmy, że wybór koloru to nie tylko wyrażenie swojego konkretnego stylu, ale też wywoływanie w nas danych emocji, pomoc w wyciszeniu lub dodaniu nam energii. Równie istotne poza stylem jest więc konkretne oddziaływanie barwy na mieszkańców danych pomieszczeń.

Konkretne barwy

Wśród najpopularniejszych kolorów wyróżnia się:

  • żółty – jest on kolorem radości i optymizmu. Pomaga nam w osiąganiu i utrzymywaniu dobrego humoru, a przy tym sprawia, że stajemy się bardziej zorganizowani
  • fioletowy – uważany za kolor mistyczny. W rzeczywistości znakomicie pobudza wyobraźnię
  • zielony – kojarzy się z pięknymi, wiosennymi łąkami i faktycznie przynosi ukojenie oraz odprężenie
  • czerwony – barwa czerwona zachęca do pozytywnego myślenia, wyzwala kreatywność i wspomaga poranne wstawanie z łóżka
  • niebieski – działa wyciszająco, uspokajająco, a przy tym odstresowuje i pozwala się zatrzymać oraz odprężyć
  • pomarańczowy – działa pobudzająco na nasz umysł oraz apetyt.

Oczywiście to tylko część z możliwych do wyboru barw i odcieni. Warto dopasować dany kolor do charakteru konkretnego pomieszczenia. W sypialni można postawić na odcień niebieski, który uspokoi i wyciszy, zaś w gabinecie można pomalować ściany na fioletowo, by w ten sposób pobudzać naszą wyobraźnię do pracy.

Zmiana wyglądu pomieszczenia

Odpowiednia barwa nie tylko zmienia ogólny nastrój w pomieszczeniu i odświeża jego wygląd, ale też może zupełnie odmienić jego odbiór. W tym celu należy zręcznie dopasować barwy, by w ten sposób dany pokój wydawał się mniejszy, większy, wyższy czy dłuższy. Najważniejsza i najbardziej podstawowa zasada brzmi: jasne kolory powiększają. Jeśli zależy nam na tym, by optycznie powiększyć nieduże pomieszczenie, to koniecznie powinniśmy w nim przemalować ściany na jasny, pastelowy kolor. Wzmocniony efekt uzyskamy, jeśli wybierzemy dodatkowo jasne wykończenie podłogi.
W przypadku nadmiernie długiego, wąskiego pomieszczenia (np. łazienki lub przedpokoju) można postawić na farbę o ciemnej, nasyconej barwie. Jeżeli pomalujemy nią krótszą ścianę, to pomieszczenie nabierze harmonijniejszych proporcji. Warto też przemalować sufit na ciemniejszy kolor.
W sytuacji zbyt przestronnego pomieszczenia można pomalować ściany na ciemny kolor – sprawi to, że będzie się ono wydawało bardziej przytulne.
Wydłużenie niskiego pokoju uzyskamy dzięki kontrastom: ciemnym ścianom, a jasnej podłodze lub odwrotnie.

śr. ocena 6 / głosów 5