Kupno mieszkania od dewelopera – krok po kroku

Własne mieszkanie to marzenie wielu osób w różnym wieku – par, rodzin, singli, ludzi z dużych i mniejszych miast czy wsi. Większość z nas chce mieć własny kąt, do którego zawsze możemy wrócić, nawet jeśli dużo pracujemy lub podróżujemy po świecie. Przygotowaliśmy krótki poradnik, jak kupić mieszkanie od dewelopera krok po kroku, by zakup był dla nas w pełni satysfakcjonujący.

Wybór mieszkania – lokalizacja, metraż i nie tylko

Wybór sprawdzonego dewelopera jest dla nas bardzo ważny, jednak powiedzmy sobie szczerze: w pierwszej kolejności interesuje nas lokalizacja mieszkania, jego metraż, rozkład i kilka innych detali. Dla niektórych osób, które nie wyobrażają sobie korzystania na co dzień z komunikacji miejskiej, kluczowa może być możliwość wykupienia garażu, czy miejsca w parkingu podziemnym. Dla innych osób z kolei ważna będzie bliskość przystanków autobusowych, czy tramwajowych – dotyczy to przede wszystkim rodzin z dziećmi, które myślą przyszłościowo. Równie ważny jest oczywiście metraż i rozkład mieszkania. O ile w kwestii pierwszej zazwyczaj rozstrzygają dostępne środki finansowe, to co do liczby pomieszczeń i ich rozkładu każdy opiera się na własnych preferencjach. Nie ma tu standardowego klucza.

Jednym z nas bardziej będzie odpowiadał otwarty salon połączony z jadalnią i kuchnią, innym z kolei takie rozwiązanie się nie spodoba. Na co jeszcze zwracamy uwagę? Czy mieszkanie ma balkon lub loggię, na którym piętrze się znajduje i czy jest nasłonecznione, czy w bloku jest winda, albo czy dla każdego mieszkania dostępna jest osobna piwnica lub komórka lokatorska, w której można przechowywać sezonowe rzeczy? Wypiszmy sobie listę warunków, jakie powinno spełniać nasze wymarzone mieszkanie, a następnie przejdźmy do wyboru dewelopera konkretnego projektu.

Współpraca z deweloperem – krok po kroku

Kiedy uda się znaleźć interesującą nas inwestycję, przyjrzyjmy się bliżej deweloperowi, z którym zamierzamy nawiązać współpracę. Podczas rozmowy z przedstawicielem dewelopera warto zwrócić uwagę na następujące kwestie:

  • status prawny inwestycji i pozwolenie na budowę,
  • plan zagospodarowania przestrzennego oraz informacje o planowanych inwestycjach w promieniu 1 km,
  • planowany termin ukończenia inwestycji,
  • termin przeniesienia własności,
  • informacje o finansowaniu budowy.

Jeśli wszystko nam odpowiada, kolejnym krokiem może być podpisanie umowy rezerwacyjnej, choć nie jest to obowiązkowe. Jak podpowiada nam inwestor i deweloper Terra Casa S.A., który działa na rynku nieruchomości od ponad 20 lat, umowę taką podpisuje się zazwyczaj przed dopełnieniem wszystkich wymaganych formalności związanych z kupnem mieszkania. Dla nas jest to gwarancja, że mieszkanie nie zostanie sprzedane w międzyczasie (np. zanim uda nam się załatwić kredyt hipoteczny) komuś innemu, a dla dewelopera, że nie wycofamy się z zakupu. Zwykle musimy wpłacić na jego konto określoną kwotę, która jest formą zaliczki lub zadatku.

Kolejny etap to już podpisanie umowy deweloperskiej (jeśli kupujemy mieszkanie w trakcie budowy) lub umowy kupna nieruchomości, która obecnie musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego. Na koniec warto dodać, że jeśli potrzebujemy wsparcia finansowego, by kupić wymarzone mieszkanie od dewelopera, na przykład w formie kredytu hipotecznego, czy dofinansowania z programu Mieszkanie dla Młodych, zawsze możemy poprosić o pomoc pracowników biura firmy, którzy wyjaśnią nam, gdzie i z jakimi dokumentami powinniśmy się udać.

śr. ocena 5 / głosów 5