Marmurowe i granitowe schody kamienne

Schody mogą być wykonane z naprawdę różnych materiałów, jednak tym najbardziej trwałym, a zarazem reprezentacyjnym będzie kamień. Takie schody wykonywane są na zamówienie, bo wszystko trzeba dokładnie wymierzyć i przygotować.

Kamienne schody

Schody kamienne – który materiał wybrać?

Najbardziej znanymi opcjami są tutaj granit albo marmur. Takie kamienie są bowiem niezwykle trwale i bardzo dobrze wyglądają w różnorodnych wnętrzach – mocno akcentując niebanalny styl domu, czy budynku użyteczności publicznej. Jak było wspomniane już we wstępie, kamienne schody muszą zostać zamówione i wykonane przez specjalistę. Dzięki temu ich konstrukcja nie będzie wadliwa i wszystkie obliczenia oraz projekt, a później same schody będą zrobione bez żadnych błędów. Wiadomo, że schody zawsze wymagają indywidualnego podejścia, bo muszą pasować do pozostałej części aranżacji, bardzo ważny jest więc rodzaj kamienia. Marmur jest materiałem, który uważany jest za „ciepły” i dodający wnętrzu przytulności. Ma też piękną, jasną kolorystykę. Nadaje się do produkcji nie tylko stopni schodów, ale także elementów ich wykończenia: podstopnic, podestów oraz balustrad. Natomiast granit wyróżnia się tym, ze jest niezwykle trwały. Cechuje go odporność na ścieranie, niskie temperatury, a także na negatywny wpływ czynników mechanicznych. Dzięki temu można stosować go na schodach wewnętrznych, ale i tych na otwartej przestrzeni. Do zalet granitu można zaliczyć również bogactwo jego barw i różnorodność struktur.

Bezpieczeństwo na schodach kamiennych

Wiadomo, że powierzchnie wykonane z kamienia mogą być niekiedy śliskie, ale w żadnym razie nie oznacza to, ze takie schody będą niebezpieczne. Bardzo łatwo można bowiem zadbać na nich o bezpieczeństwo. Najbardziej pomocnymi działaniami będą tutaj:
– zadbanie o to, by budowane schody nie były ani zbyt wąski ani nazbyt strome,
– w miejscach zakrętów, kamienne schody powinny posiadać balustrady (najlepiej zamontować je na całej szerokości schodów),
– na stopniach położyć można maty, wykładziny albo dywany,
– po myciu schody najlepiej od razu wytrzeć do sucha.
Trzymając się tych zasad, po schodach kamiennych można chodzić bez żadnych obaw, ciesząc się jednocześnie ich elegancją i niebanalnym wyglądem.

śr. ocena 5 / głosów 1