Montaż hal stalowych – na czym polega

Hale stalowe są niezastąpione w wielu gałęziach przemysłu i handlu. Są lekkie, ale bardzo wytrzymałe. Stawia się je szybko, a mogą być użytkowane przez długie lata. Dodatkowo można je łatwo modernizować, gdy potrzeby się zmienią. Wygrywają z murowanymi halami na wielu polach. Na czym polega montaż hal stalowych? Ile trwają takie prace i jak przebiegają?

Przed montażem hali – dobry projekt

Wzniesienie stalowej hali powinno być poprzedzone określeniem potrzeb, wykonaniem specyfikacji w oparciu o te potrzeby, a wreszcie – projektem. Inżynierowie specjalizujący się w projektowaniu hal będą wiedzieli najlepiej, w jaki sposób sprawić, aby hala odpowiadała na wszystkie potrzeby danego inwestora. Z tego względu lepiej jest wiedzieć, w jaki sposób będzie użytkowana hala, a jeżeli chcemy ją przeznaczyć na wynajem, dobrze jest znaleźć niszę i pod nią stworzyć idealnie dopasowany budynek.

Wstępne rozmowy i konsultacje skutkują szczegółowym projektem. Po uzyskaniu wszystkich niezbędnych pozwoleń można przystąpić do prac poprzedzających montaż, czyli przygotować teren i fundamenty. Od tej chwili wystarczy od czterech do ośmiu tygodni, aby zacząć korzystać z gotowej hali.

Montaż hali – przebieg

Nie będzie wielkim zaskoczeniem, że dla stabilności tak lekkiej konstrukcji najważniejsze są wspomniane wyżej solidne fundamenty. Od tego zaczyna się montaż hali stalowej. Najczęściej fundamenty składają się z systemu gotowych prefabrykatów, dzięki czemu możliwe jest stworzenie ich w ciągu jednego dnia.

Następnie powstaje szkieletowa konstrukcja. Tutaj czas montażu jest uzależniony od rozmiarów zaprojektowanej hali. Tak przygotowany szkielet obija się np. blachą ocynowaną. Ocynk sprawia, że trwałość stali wydłuża się, a jej odporność na korozję wzrasta. W zależności od potrzeb między blachami możne znaleźć się warstwa termoizolacyjna. Szczegóły hali są związane z tym, czy będą pracować w niej ludzie, jakie materiały będą w niej przechowywane itd. Instalację wieńczy końcowa inspekcja i wykonanie dokumentacji.

Montażem hal stalowych zajmują się wyspecjalizowane firmy. Jedną z nich jest www.valeriia.com.pl.