Na co zwrócić uwagę przy zakupie koparki?

Koparka to maszyna przeznaczona do robót ziemnych i służąca do oddzielania urobku od gruntu, a następnie przeniesienia go na inne środki transportowe lub składowisko. Może być także maszyną przeładunkową, przeznaczoną do nabierania i przenoszenia wyłącznie materiału sypkiego. Oprócz prac budowlanych używa się jej także podczas robót górniczych lub transportowych. Na co zwrócić uwagę przy zakupie koparki?

Koparki można podzielić na wiele różnych rodzajów, w zależności od przyjętych kryteriów. Na rynku dostępne są zatem jednonaczyniowe koparki pracujące w cyklu przerywanym oraz wielonaczyniowe pracujące w trybie ciągłym.

W zależności od osprzętu roboczego możemy wyróżnić koparki:

  • podsiębierne
  • przedsiębierne
  • chwytakowe
  • zbierakowe

Inna oś podziału to podział na koparki gąsienicowe i kołowe. Zanim przyjrzyjmy się im bliżej, sprawdźmy, na co zwrócić uwagę przy zakupie koparki?

Kryteria wyboru

To, czy wybierzemy koparkę gąsienicową czy kołową będzie zależało przede wszystkim od tego, do jakich celów będziemy wykorzystywali maszynę oraz w jakich warunkach. Równie ważna będzie pojemność łyżki i wydajność maszyny. Niemniej istotna jest jej mobilność i łatwość obsługi.

Liczą się także koszta eksploatacji, w dużej mierze zależne od częstotliwości używania koparki.

Na którą się zdecydować?

Koparki gąsienicowe

Wielotonowe koparki gąsienicowe przeznaczone są do pracy na terenach błotnistych, grząskich, piaszczystych lub na terenach o dużym zróżnicowaniu nachylenia. Pracują w sposób stacjonarny a konieczność ich transportu na lawetach powoduje duże koszty mobilności.

Ich konstrukcja jest nieco skomplikowana. Wyposażone są w łyżki o dużych pojemnościach oraz w linię hydrauliczną wysięgnika. Dzięki temu możliwe jest zamontowanie dodatkowego osprzętu, czyli młota, nożycy lub chwytaku.

Wysokiej klasy koparki oraz inne maszyny budowlane i drogowe oferuje swoim klientom renomowany producent maszyn XCMG Europa. Wszystkie oferowane maszyny przeszły odpowiednie testy certyfikacyjne i zostały wyprodukowane zgodnie z unijnymi i polskimi wytycznymi.

Koparki kołowe

Koparki kołowe są lżejsze, zwinniejsze, mniejsze i tańsze w eksploatacji od gąsiennicowych. Bez problemu można się nimi poruszać po drogach, przez co często spotkamy je na budowach, podczas robót drogowych w miastach oraz na niezbyt trudnych terenach. Dużo bardziej mobilne, wybierane są w sytuacjach, gdy koparka będzie musiała często się przemieszczać.

śr. ocena 5 / głosów 5