Na czym polega pompowanie betonu?

Pompowanie betonu umożliwia szybkie przetransportowanie dużej ilości mieszanki betonowej w miejsca trudno dostępne. Jest to możliwe dzięki pompie, która działa na zasadzie układu wytwarzającego ciśnienie na tyle wysokie, że jest w stanie podnieść beton. Wybranie odpowiedniej pompy powinno uwzględniać nie tylko długość wysięgnika, ale także moc dostosowaną do określonej mieszanki.

Kiedy potrzebne jest pompowanie betonu?

Pompowanie betonu polega na mechanicznym dostarczaniu wylewki wszędzie tam, gdzie podjechanie betonowozem jest niemożliwe. Pompa do betonu okazuje się szczególnie niezbędna w wyższych kondygnacjach, a także przy budowie skomplikowanych budynków. Dzięki niej transport materiału w określone miejsce jest znacznie szybszy. Dodatkowo eliminuje się niebezpieczeństwo, na jakie narażeni byliby pracownicy, którzy bez użycia tej maszyny transportowaliby beton w określone miejsce. W zależności od zastosowania, dostępne są pompy stacjonarne, pompy poruszające się za pomocą gąsienic oraz pompogruszki, które nie tylko pompują beton, ale także jednocześnie go mieszają. 

Zasady działania pompy do betonu

Początkowo działanie pomp opierało się na układzie dwucylindrowym, który funkcjonował na napędzie hydraulicznym. Cykl ssania i tłoczenia rozdzielał zespół klap obrotowych sterowanych za pomocą siłowników hydraulicznych. Obecnie budowa pomp opiera się na zespole konstrukcyjnych połączeń cylindrów hydraulicznych z cylindrami roboczymi. Strumień betonu pod ciśnieniem pozostaje niezależny od ssania z kosza zasypowego. Specjalista z firmy Tele-Strop-System w Barcinie tłumaczy:

Dla wielu osób podstawową miarą określającą jakość pompy jest wielkość wysięgnika. Tymczasem zdolność pompy zależy przede wszystkim od możliwości układu wytwarzającego się ciśnienia.

Dopasowanie pompy do określonego zadania

To właśnie ciśnienie ma wpływ na to, czy pompa podoła określonej mieszance. Wysoka moc wkładana w pompowanie, która objawia się dużą ilością cykli przy niskim ciśnieniu, może doprowadzać do zakorkowania się betonu w rurach. Moc pompy powinna być dostosowana do rodzaju mieszanki betonowej. Natomiast długość wysięgnika dobiera się według odległości przetransportowania betonu. Łatwo jest to oszacować w prostych projektach, takich jak domy jednorodzinne. Znacznie trudniej jest wyliczyć możliwości pompy w dużych budynkach czy w gęstych zabudowaniach. Także system rozkładania podpór potrzebuje odpowiedniej powierzchni na działanie.

śr. ocena 5 / głosów 5