O czym warto pamiętać planując sufit podwieszany?

Sufit podwieszany to bardzo korzystna inwestycja, która daje niesamowite wrażenia estetyczne, a dodatkowo ma właściwości termoizolacyjne i dźwiękoszczelne. Ponadto może obniżyć wysokie pomieszczenie i zlikwidować w nim pogłos. Daje również niesamowite możliwości.

Jeśli chodzi o dobór oświetlenia, poza halogenowym, można zastosować oprawy led dekoracyjne, albo nawet zaszaleć wykorzystując dekoracyjne żarówki. Przy właściwie wykonanym suficie wszystko jest możliwe.

Ruszt tylko stalowy

Sufit podwieszany znajduje się na ruszcie stalowym, który zostaje przytwierdzony do właściwego stropu za pomocą metalowych kotew. Nie możliwe jest użycie takich wykonanych z tworzywa, gdyż konstrukcja w żadnym wypadku nie byłaby stabilna.

Do odpowiednio przymocowanego rusztu można przytwierdzić płyty karton-gipsowe, kasetony lub płyty drewnopodobne. Duże możliwości jeśli chodzi o wykończenie powodują, że sufit podwieszany może pasować zarówno do klasycznych, jak i eleganckich wnętrz.

Zaplanowanie sufitu podwieszanego na etapie projektowania

Bardzo istotne jest zaplanowanie sufitu podwieszanego na etapie projektowania. Trzeba bowiem określić wytrzymałość stropu i dobrać na tej podstawie odpowiednie łączenia przy mocowaniu rusztu. Trzeba również odpowiednio pociągnąć całą instalację, i zaplanować rozmieszczenie poszczególnych opraw led, które nie mogą być montowane zbyt blisko siebie.

Wybór techniki determinuje szybkość wykonania

Jeśli zdecydujemy się na sufit podwieszany z płytami karton-gipsowymi musimy się liczyć z tym, że będzie większa trudność w ich montażu niż w przypadku kasetonów. Ponadto w pierwszym przypadku nie mamy już możliwości zmiany zaplanowanego wcześniej rozmieszczenia oświetlenia. W przypadku kasetonów. Można zdemontować je bez szkody dla konstrukcji, jeśli chce się dostać do warstwy podstropowej, gdzie znajdują się przewody. Oczywiście montaż kasetonów jest również znacznie szybszy niż w przypadku płyt-karton gipsowych.

Wykonanie otworów pod oświetlenie

Jeśli powodem montażu sufitu podwieszanego jest chęć zamontowania w nim oświetlenia, to trzeba wykonać w płytach-karton gipsowych otwory przy użyciu otwornicy. Zapewni to idealne dopasowanie do opraw led, które później będzie się montować. Następnie należy przewody przeprowadzić przez otwory. Potem wystarczy już tylko podłączyć przewody do opraw led z wykorzystaniem złączek zaciskowych. W oświetleniu halogenowym często stosuje się podłączenie transformatorowe, które jest znacznie trudniejsze do wykonania i bardziej pracochłonne, gdyż trzeba je umieścić pod okładziną. Nowoczesne oprawy led montowane za pomocą kostek elektrycznych lub złączek są znacznie szybsze w montażu.

Oczywiście w suficie podwieszanym można zamontować także żyrandol. Potrzebne są do tego specjalne kotwy parasolowe lub metalowe. Wcześniej konieczne jest przewierceniem otworu w płycie karton-gipsowej i przeprowadzenie przez niego przewodu zasilającego. Żyrandol nie może być zbyt ciężki, gdyż zagrażałoby to konstrukcji. Dopuszczalne obciążenie płyty karton-gipsowej o grubości 12, 5 mm to 0,06 kN na szerokość płyty i metr jej długości. Zatem w takim przypadku żyrandol może ważyć 6 kg.

Możliwość różnorodnych aranżacji sufitu podwieszanego z nowoczesnym oświetleniem

Wybór oświetlenia do sufitu podwieszanego wcale nie musi być oczywisty. Nie muszą to być ani oprawy led ani oprawy halogenowe. Dużą popularnością cieszą się również nowoczesne kinkiety, które również mogą sprawdzić się w takiej aranżacji. Spotęgują efekt trójwymiarowości, a w bardzo wysokich pomieszczeniach jeszcze dodatkowo je obniżą. Światło punktowe można zastąpić również dekoracyjnymi żarówkami led, zawieszonymi na różnych wysokościach. W ten sposób można stworzyć aranżację w stylu loft, w którą wpisywać się będzie sufit podwieszany. Wybór żyrandola pozwala z kolei na stworzenie klasycznej aranżacji w stylu glamour.

Sufit podwieszany może być doskonałym elementem dekoracyjnym, a jednocześnie niwelować hałasy z góry, co przydaje się w sytuacji, gdy mamy dosyć hałaśliwych sąsiadów. Sprawdzi się również w przypadku wąskich pomieszczeń, np. korytarzy. Dzięki niemu zaoszczędzi się przestrzeń użytkową, gdyż nie będzie trzeba stawiać stojących lamp. Kierowanie się podstawowymi wskazówkami pomoże wykonać sufit podwieszany sufit, którego zadaniem może być również zniwelowanie nierówności wykonania stropu.

śr. ocena 5 / głosów 1