Ogrodzenie posesji – najważniejsze informacje

Wszyscy znamy amerykańskie filmy, w których główną rolę grają amerykańskie przedmieścia. Piękne, bogate, z wielkimi domami i przystrzyżonymi trawnikami. Przed każdą posiadłością stoi wielki, drogi samochód, który jest używany praktycznie do każdej czynności – nawet do podjechania do pobliskiego sklepu. Co jednak jeszcze rzuca się w oczy w tym krajobrazie to… brak ogrodzeń. Na naszym polskim podwórku to raczej niemożliwe, więc praktycznie każdy, jak już buduje dom, myśli o tym, jakie wybrać ogrodzenie. No właśnie, na co w tej kwestii zwrócić uwagę?

Ogrodzenie a przepisy

Prawo budowlane wyraża się tu jasno: jeśli ogrodzenie nie przekracza 2,2 metrów wysokości, a także nie stanowi części muru oporowego, jego stawianie nie musi być nigdzie zgłaszane. Nie trzeba też się starać o pozwolenie na jego wybudowanie. W innym przypadku, gdy ogrodzenie jest wyższe, trzeba o tym poinformować starostwo – na minimum 21 dni przed rozpoczęciem prac budowlanych.

To nie jedyna kwestia formalna, o jakiej trzeba pamiętać, bo również warunki techniczne, jakie musi spełniać ogrodzenie wokół domu, są tak samo istotne. Wszystko po to, by nie stworzyć zagrożenia zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Chodzi tu głównie o to, by nie montować ostrych zakończeń (na wysokości mniejszej niż 1,8 m), jak drut kolczasty czy elementów szkła tłuczonego.

Jaki wybrać rodzaj ogrodzenia?

Mamy tu właściwie dwie opcje: ogrodzenie pełne i ażurowe. To pierwsze (na przykład gabionowe) polecane jest dla osób ceniących sobie ponad wszystko prywatność i spokój. Dosłownie, bo zakrywa ono ogród przed spojrzeniami innych ludzi, a ponadto ogranicza odgłosy dobiegające z ulicy. Poza tym osłania działkę przed silnym wiatrem i kurzem. To na pewno ciekawe rozwiązanie, jak działka zlokalizowana jest przy ruchliwej ulicy, z drugiej strony trzeba pamiętać o wadach – o optycznym zmniejszeniu działki. To szczególnie istotne, jak nasz ogród nie jest zbyt duży.

Ogrodzenie ażurowe jest zdecydowanie inne, przede wszystkim prezentuje się lżej, zapewnia też swobodny przepływ powietrza. Nie zapewnia takiej prywatności, jak ogrodzenie pełne, ale nic straconego, bo jest na to sposób – zasadzenie roślin pnących, które mogą stworzyć piękny żywopłot.

Rodzaje ogrodzeń

Mogą być wykonane z różnych materiałów. Oto najpopularniejsze z nich:

Ogrodzenia z drewna – tutaj bardzo ważny jest gatunek drzewa, bo rekomenduje się dąb, jesion i akację, a odradza brzozę, lipę i wierzbę, które nie są zbyt odporne, więc i podatne na niszczenie;

Ogrodzenie z kamienia – bardzo trwałe i stabilne, ale i drogie. Poza tym przez swoją masywność nie pasuje do małych posesji;

Ogrodzenie metalowe – niezwykle popularne, łatwe w montażu. Można zaoszczędzić, stosując metalową siatkę plecioną, ewentualnie siatkę zgrzewaną. Dla lepszej trwałości metalu warto zabezpieczyć go tworzywem, np. PVC;

Ogrodzenie z cegły – często stosowana jest cegła klinekierowa, która przez swoją słabą nasiąkliwość nie wymaga zabezpieczenia. To bardzo estetyczne ogrodzenie, a jednocześnie odporne na działanie niskich temperatur;

Ogrodzenie betonowe – tanie, trwałe, a do tego łatwe w konserwacji;

Ogrodzenie kompozytowe – dość nowe, jeszcze niezbyt popularne, ale ma wiele zalet, bo charakteryzuje się dobrymi parametrami wytrzymałościowymi.

 


śr. ocena 5 / głosów 1