Okna oddymiające – ważne informacje

Na pierwszy rzut oka okna oddymiające wyglądają jak zwykłe okna. Jednak to tylko pozory. Są one częścią systemu oddymiającego budynku i od tego wzięło się ich nazewnictwo. Do stworzenia okna oddymiającego wymagane jest użycie zasad mechaniki, automatyki, elektroniki i połączenie całości w sprawne urządzenie.

okna oddymiające

Okno takie umieszcza się w dachu lub górnej części elewacji budynku. Jest ono wyposażone w czujniki dymowe i napęd elektryczny, który otwiera okno w razie konieczności. Coraz częściej systemy okien oddymiających posiadają dodatkowe wyposażenie w postaci automatyki pogodowej. Automatyka ma za zadanie, w zależności od warunków zamykanie lub uchylanie okien. Poprawia to w znacznym stopniu bezpieczeństwo stosowanego rozwiązania, a także utrzymuje odpowiednią wentylację w budynku.

Brak dymu w razie pożaru

Największe niebezpieczeństwo podczas pożaru stanowi nie sam ogień, a dym i toksyczny gaz powstający w wyniku spalania. Również orientacja i ewakuacja z płonącego budynku jest o wiele łatwiejsza, kiedy widoku nie przesłaniają toksyczne opary. Dobra widoczność otoczenia podczas pożaru zapobiegnie wybuchowi paniki wśród zagrożonych osób. Oddymiony budynek pozwala także na szybsze opanowanie sytuacji przez straż pożarną i służby. Europejskie przepisy zalecają instalację systemów oddymiana w budynkach użyteczności publicznej.

Automatyczna aktywacja

Okna oddymiające najczęściej mają profile z aluminium, szyby z nietłukącego szkła a całość jest antywłamaniowa. Jednak obok samych okien bardzo ważnym elementem systemu jest napęd, który steruje skrzydłem okiennym. Zintegrowane czujniki uruchamiają system oddymiający, który może być także włączany ręcznie. Warto pamiętać o tym, że nawet najdroższa i najbardziej zaawansowana technologia nie będzie skuteczna bez właściwie działających otworów oddymiających. Oferta okien i systemów oddymiania jest bardzo szeroka. Producenci oferują silniki elektryczne lub krokowe, a dodatkowo napędy zębatkowe. Dodatkowo oferowane rozwiązania to takie, które mogą zamykać okna podczas deszczu lub silnego wiatru. Inna możliwość to czasowe wietrzenie pomieszczeń, dzięki czemu uzyskamy dobrą cyrkulację powietrza w budynku.

Podsumowanie

Okna oddymiające nie należą do tanich produktów, a ich specjalne przeznaczenie sprawia że obliczenie kosztów zakupu, montażu a także eksploatacji może być trudne. W tej kwestii nie warto robić tego na własną rękę, a lepiej zaufać firmie z odpowiednim doświadczeniem i stażem na rynku.

Dostępne są też różne warianty oprogramowania,  dzięki którym można poznać wstępne koszty takiej instalacji. Zazwyczaj po uruchomieniu programu trzeba wprowadzić kilka parametrów, takich jak np. powierzchnia objęta systemem oddymiana i ilość skrzydeł okna. Pamiętajmy że obliczenia w takich aplikacjach są orientacyjne, traktujmy je więc z przymrużeniem oka.