Parapety zewnętrzne – Jakie wybrać?

Najczęściej jest tak, że na etapie zakupu blachy dachowej czy montażu okien nie myślimy o tym, jakiego rodzaju parapety zewnętrzne wybrać i zainstalować. A są one ważnym elementem wykończenia elewacji i ich rola nie ogranicza się tylko do roli estetycznej – przede wszystkim zabezpieczają one ścianę budynku. Producenci oferują nam szeroki wybór różnorodnych rodzajów parapetów zewnętrznych – wykonanych z blachy powlekanej, aluminium, plastiku, granitu, drewna oraz płytek klinkierowych. Jakie parapety zewnętrzne wybrać, aby spełniały swoje zadanie przez długie lata? Oto praktyczny poradnik, który ułatwi Wam dokonanie wyboru.

Funkcje parapetów

Omawiany element wykończenia elewacji niezbędny jest w każdym budynku. Montowane pod oknem, zabezpieczają ścianę przed zamakaniem odprowadzając wodę deszczową na zewnątrz, nie dopuszczając do jej ściekania po elewacji.

O czym pamiętać

Aby jednak parapet zewnętrzny mógł pełnić swoją rolę, musi spełniać kilka istotnych kryteriów. Pierwszym z nich jest stopień jego nachylenia – aby w miejscu jego łączenia się z dolną krawędzią okna nie dochodziło do zbierania się wody, powinien on być pochylony w kierunku zewnętrznym pod kątem pięciu stopni. Druga sprawa to głębokość parapetu – jego krawędź zewnętrzna powinna wystawać poz krawędź ściany na około 5 cm i być uformowana w tak zwany kapinos, który wymusza na spływającej wodzie opadanie z dala od powierzchni ściany.

Trzeci czynnik, który będzie miał wpływ na sposób, w jaki parapet odgrywa swoją rolę, to właśnie materiał, z jakiego został wykonany. Poznajmy więc wady i zalety poszczególnych rozwiązań.

Na co zwrócić uwagę wybierając parapety zewnętrzne

Na rynku dostępnych jest wiele materiałów, z których wykonuje się te elementy elewacji. Jedne z nich okazują się bardzo praktyczne, inne z kolei lepiej sobie odpuścić. Kupując parapety warto wziąć pod uwagę przede wszystkim ich jakość i trwałość – to, w jaki sposób poddają się działaniu zmiennych warunków pogodowych oraz wilgoci, czy nie korodują, nie odkształcają się, nie pękają i nie blakną.

Kolejnym aspektem jest sposób, w jaki dany materiał tłumi dźwięk padających na niego kropli deszczu oraz jego pielęgnacja i ewentualne zabiegi konserwacyjne.Parapet idealny to taki, który po prostu montujemy i na tym kończy się nasze zainteresowanie nim. Czy takie jednak istnieją?

Ostatnią sprawą jest koszt – nie zawsze warto zdecydować się na opcję najtańszą, ale inwestowanie w parapety kwot porównywalnych z zakupem okien mija się z celem. Jak więc kupić parapet dobry, ładny i niedrogi? Czy jest to w ogóle możliwe? Okazuje się, że tak.

okno.png

Rodzaje parapetów zewnętrznych

Parapety stalowe

Parapety zewnętrzne z blachy stalowej powlekanej są rozwiązaniem, które cieszy się bardzo dużą popularnością wśród inwestorów. Rozwiązanie to stosowane jest zarówno w nowoczesnym, jak i tradycyjnym budownictwie. I nie powinno to nikogo dziwić – ma szereg zalet, które czynią je uniwersalnym i dostępnym praktycznie dla każdego.

Pierwszą z istotnych zalet parapetów ze stali jest ich wytrzymałość – powleczone warstwą lakieru, są odporne na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych i korozję. Jeśli ewentualne uszkodzenia mechaniczne będą na bieżąco usuwane, parapet ze stali wytrzyma nawet 30 lat.

Parapety te produkowane są ze stali ocynkowanej o grubości od 0,5 do 0,7 mm. Ich wymiary uzależnione są od indywidualnych potrzeb inwestora. Odpowiednio zamocowane, będą bardzo efektywnie zabezpieczały ściany budynku przed zagrożeniem, jakie stanowi dla nich wilgoć.

Kolejne cechy, na które warto zwrócić uwagę, jest ich atrakcyjny wygląd – blacha może być powleczona różnorodnymi kolorami lakieru dekoracyjnego, dzięki którym stanowi spójną całość z innymi elementami wykończeniowymi (dach, stolarka okienna, a nawet kolorystyka ogrodzenia posesji). Walory estetyczne stalowych parapetów podnoszą zaślepki PCV.

I ostatnia z niewątpliwych zalet parapetów ze stali – są one stosunkowo tanie.

Parapety z aluminium

To również świetna opcja – posiadają właściwie te same cechy, które prezentują parapety stalowe. Są więc bardzo wytrzymałe na warunki atmosferyczne, nie poddają się korozji. Są także grubsze i nie wymagają praktycznie żadnych prac konserwatorskich.

Obarczone są jednak dwiema wadami – pierwszą z nich jest dość wysoka cena, drugą natomiast konieczność zainstalowania pod ich powierzchnią izolacji akustycznej. Spadające na aluminiowa powierzchnię krpole wody powodują hałas, który dla osób o wrażliwszym słuchu może być nie do zniesienia. Jednak nadal jest to opcja, którą można polecić z czystym sumieniem.

Parapety plastikowe

Plastikowe, czyli wykonane z twardego lub spienionego PCV i pokryte warstwą laminatu. To parapety, które można zakupić w bardzo rozsądnej cenie. Są odporne na warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne (jednak do pewnego stopnia).

Ładnie się prezentują, można więc z łatwością dopasować je do estetyki praktycznie każdego budynku. Dobrze komponują się zwłaszcza z plastikowymi oknami w tym samym kolorze. Warto też wiedzieć, że efektywnie tłumią hałas spadających kropli deszczu.

Trzeba jednak pamiętać, że parapet zewnętrzny z plastiku z pewnością nie posłuży nam tak długo jak parapet ze stali czy aluminium. Mimo swojej wytrzymałości w końcu podda się działaniu deszczu, mrozu i palącego słońca – kolor wyblaknie, a powierzchnia zacznie się kruszyć i łamać. Można więc polecić go jako wyjście tymczasowe.

Parapety klinkierowe

Elewacje klinkierowe cieszą się obecnie ogromną popularnością – pięknie się prezentują, są łatwe do utrzymania w czystości i bardzo trwałe. Z tego samego materiału można wykonać parapety zewnętrzne, które staną się niewątpliwą dekoracją budynku. Jakie cechy będzie miał klinkierowy parapet zewnętrzny?

Z pewnością będzie piękny i odporny na uszkodzenia oraz wpływ ekstremalnych warunków pogodowych. Będzie także służył przez wiele lat bez uszczerbku na swojej estetyce – nie wyblaknie i nie odkształci się. Jest także łatwy do utrzymania w czystości, a spadające na niego krople deszczu nie spowodują nawet najmniejszego hałasu.

Taki parapet jest także bardzo łatwo ułożyć. Ale jego jakość ma swoją cenę, i to wysoką. Nie jest to materiał uniwersalny – jeśli chcesz mieć takie właśnie parapety, powinny one stanowić całość z resztą elewacji. Koszt więc będzie bardzo duży.

Parapety drewniane

Drewno można zastosować nie tylko wewnątrz budynku, ale także na jego elewacji. Prezentuje się z pewnością pięknie, nadaje budynkowi luksusowego wyrazu i podkreśla jego charakter. Można z niego wykonać przepiękne parapety zewnętrzne, które będą tłumiły dźwięk spadających kropli deszczu i wspaniale komponowały się z drewnianymi oknami.

Niestety drewno, nawet najlepiej zakonserwowane, nie oprze się zbyt długo działaniu warunków atmosferycznych. Jego regularna pielęgnacja także nastręczy dużych trudności, a koszt zakupu jest bardzo wysoki. Lepiej więc stosować drewno w pomieszczeniach, a parapety zewnętrzne wykonać z jednego z wyżej wymienionych materiałów.

Wydaje się więc, że idealnym kompromisem między ceną a jakością jest wybór parapetu zewnętrznego wykonanego z blachy lub aluminium. To tłumaczy jego ogromną popularność wśród inwestorów budujących lub remontujących swoje domy i mieszkania. Doskonale spełnia swoją rolę, jest trwały i łatwy w pielęgnacji, a przy tym stosunkowo tani – to opcja doskonała.

śr. ocena 5 / głosów 1