Plisy okienne. Właściwości i zastosowanie

Nadmiar światła słonecznego w mieszkaniu może być równie problematyczny, jak jego niedostatek. Aby ograniczyć jego napływ, a także w celu ochrony własnej prywatności przed osobami niepożądanymi, montujemy w oknach różnego rodzaju „systemy” – bardzo powszechnie stosowane są w tej roli zasłony z tkanin, dużą popularnością cieszą się również rolety oraz żaluzje. Innym, bardzo ciekawym i coraz częściej wybieranym rozwiązaniem są plisy. Dowiedzmy się o nich czegoś więcej .

plisy okienne

Czym są plisy?

Plisy okienne funkcjonują na rynku pod kilkoma nazwami – często określa się je jako rolety albo żaluzje plisowane. Są to wykonanie ze sztywnego, specjalnie złożonego materiału „harmonijki”, które mocuje się do ram okiennych za pośrednictwem umożliwiających ich składanie i rozkładanie profili o kolorystyce dopasowanej do ram okiennych. Czym różnią się od zwykłych rolet bądź żaluzji?

Przede wszystkim tym, że nie są przytwierdzone na stałe ani u góry, ani u dołu okna – odpowiada specjalista firmy Sunrise ControlOznacza to, że można dowolnie zmieniać ich długość oraz położeni w osi pionowej okna. Jest to ich ogromna zaleta i jeden z głównych powodów, dla których plisy okienne cieszą się coraz większą popularnością klientów. Rozwiązanie to umożliwia mianowicie przesłonięcie jedynie dolnej części okna – w ten sposób nie blokujemy całkowicie napływu światła słonecznego do wnętrza, jednocześnie znacząco ograniczając widoczność pomieszczeń z zewnątrz. Wystarczy ściągnąć plisę do samego dołu ramy okiennej, a jej górną krawędź umieścić np. w połowie wysokości okna.

Takie rozwiązanie szczególnie dobrze spisze się w przypadku mieszkań umieszczonych na parterze, bądź domów z oknami położonymi blisko ulic. Kolejną istotną zaleta plis jest fakt, że można je łatwo dopasować do okien dachowych oraz okien o nietypowych kształtach – trójkątnych, okrągłych, półokrągłych i innych.

Różne rodzaje plis okiennych

Podobnie jak żaluzje i rolety, również plisy okienne to produkty bardzo zróżnicowane i to nie tylko pod względem kolorystyki, deseni czy jakości materiałów zastosowanych w procesie produkcji. Na rynku dostępnych jest kilka ich rodzajów. Pierwszy z nich to plisy do okien pionowych – najpowszechniej stosowane podstawowe produkty, których ogólna charakterystyka została przedstawiona w poprzednim akapicie. Innym produktem są plisy do okien dachowych, które dzięki specjalnej konstrukcji można zamontować tak, by ich powierzchnia była równoległa do powierzchni szyby umieszczonej pod kątem. Do zastosowań nietypowych takich jak szyby ogrodów zimowych bądź okna o nietypowych kształtach używane są plisy niestandardowe.