Płyty warstwowe — typy, rodzaje i zastosowanie

Obudowa wielu obiektów architektonicznych jest wykonywana z płyt warstwowych. Jest to jeden z tańszych, łatwiejszych i dających wiele możliwości sposobów na wykończenie budynku. Płyty te mogą być używane na różne sposoby, a to, do czego nadają się najlepiej, jest w dużej mierze zależne od rdzenia i sposobu wykończenia danej płyty. Typowymi budynkami wznoszonymi z zastosowaniem płyt warstwowych są obiekty użyteczności publicznej takie jak urzędy lub sądy, biurowce, budynki administracyjno-socjalne, hale, budowle sportowe i wystawne, stacje paliw, supermarkety i wiele innych.

płyty warstwowe

Biorąc pod uwagę przeznaczenie płyt w konstrukcji obiektu, istnieją następujące rodzaje płyt warstwowych:

  • ścienne – stosowane są wewnątrz obiektu, możliwe jest ich stosowanie wewnątrz budynku jako stropowe lub sufitowe;
  • ścienne elewacyjne – stosowane na zewnątrz budynków, mogą być stosowane w systemach ociepleń płyty z jedną okładziną do ociepleń ścian i stropów;
  • płyty warstwowe dachowe – stosowane jako pokrycia dachowe, mogą być wykorzystywane wewnątrz obiektów jako płyty stropowe.

Bardzo często płyty warstwowe wykorzystywane są jako pokrycia dachowe. Szczególnie w budynkach użyteczności publicznej, takich jak biurowce, budynki administracyjne, socjalne czy zaplecza budów i supermarketów. A także obiekty sportowe, budynki przemysłowe i tym podobne. Należy wziąć pod uwagę aprobaty techniczne i sprawdzić, czy dopuszczają one możliwość wykonania konstrukcji stropów od wewnątrz właśnie za pomocą płyt dachowych.

Tutaj znajdziesz ofertę na płyty warstwowe dachowe.

Warstwowe płyty dachowe, które są stosowane wewnątrz obiektów, nie są wystawiane na szkodliwe działanie środków atmosferycznych i dzięki temu nie muszą spełniać bardzo rygorystycznych wymagań, które są przypisane płytom elewacyjnym. Nie jest także bardzo ważny wymóg izolacyjności cieplnej, jaki z reguły jest niezbędny dla ścian zewnętrznych oraz dachu.

Istnieją płyty warstwowe z różnym rodzajem rdzenia. Płyty PWS-D wykorzystywane są do stwarzania dachów i pokryć dachowych w konstrukcji szkieletowej jedno oraz wieloprzęsłowej. Rdzeń tej płyty to styropian. Natomiast płyta PWW-D stosowana jest do wykonania dachów oraz pokryć dachowych w konstrukcji szkieletowej jedno i wieloprzęsłowej. Rdzeń tej płyty to wełna mineralna o gęstości 120 kg/m3. Jest to idealne płyta do stosowania w warunkach wymagających zwiększonej odporności ogniowej.

Poznaj producenta płyt warstwowych-  Warstwowe.pl.