Podstawowe błędy popełniane przy przeprowadzce

Przeprowadzka to ważny moment w życiu, związany z wieloma zmianami i całym mnóstwem spraw do załatwienia i zorganizowania. Stąd bardzo często towarzyszą jej nerwy, pojawia się chaos i znika radość z nowego miejsca. Ale tak nie musi być. W naszym artykule podpowiadamy, jak można uniknąć stresu i błędów, które są najczęściej popełniane w trakcie przeprowadzek.

przeprowadzka

Przeprowadzkowe credo

Niezależnie od tego, czy dwie ulice dalej, czy do innego miasta, przeprowadzka zawsze jest wyzwaniem. Jednakże nie zawsze musi być związana z dużym stresem. Można bowiem ją zaplanować tak, aby przebiegła sprawnie i bezproblemowo. Nim jednak przejdziemy do podstawowych błędów, popełnianych w trakcie przeprowadzek, poświęcimy chwilę kwestii, która w planowaniu przeprowadzki jest kluczowa. Jeśli zdanie „zrobię to sam” jest pierwszym, jakie przychodzi Ci na myśl, możesz być pewien, że wkrótce czekają Cię kłopoty. Przeprowadzka jest bowiem przedsięwzięciem, którego nie możesz przeprowadzić samodzielnie nie skazując się na stres i dodatkowe utrudnienia.

Dlatego przeprowadzkowe credo powinno brzmieć „praca zespołowa”. A najwygodniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług zespołu specjalistów od przeprowadzek. Firm, które profesjonalnie zajmują się przeprowadzkami mają bowiem doświadczenie i odpowiedni sprzęt zarówno do pakowania, jak i przewożenia rzeczy. Ponadto wiele firm oferuje pomoc przy pozbywaniu się niepotrzebnych nam już rzeczy. Tych zaś, jak się okazuje często w trakcie pakowania, może być całkiem sporo. Jeśli nie zdecydujesz się na usługi firmy przeprowadzkowej, koniecznie skorzystaj z pomocy przyjaciół.

Podstawowe błędy

Jednym z najczęściej popełnianych przy przeprowadzkach błędów jest brak planu. Dobry plan to podstawa udanej przeprowadzki. Brak planu powoduje chaos i tym samym zwiększa stres oraz przedłuża proces zmiany miejsca zamieszkania. W planie przede wszystkim należy uwzględnić to, w jaki sposób zamierzamy się przeprowadzać. Mianowicie czy korzystamy z pomocy firmy przeprowadzkowej, czy też przyjaciół.

Następny krok to ustalenie dobrego terminu. Jeśli decydujesz się skorzystać z usług firmy przeprowadzkowej, pamiętaj, aby odpowiednio wcześniej zarezerwować termin. Po pierwsze zapewni Ci to możliwość wyboru daty przeprowadzki, która będzie odpowiednia dla Ciebie. Po drugie będziesz miał czas na to, aby sprawdzić, czy dana firma jest solidna i czy warto ją wybrać. Jeśli zaś będą pomagali Ci przyjaciele, ustalicie na spokojnie dni, w których wszyscy będziecie mogli zająć się czynnościami związanymi z przeprowadzką.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy przeprowadzkowej SPEC: Częstym błędem w trakcie przeprowadzek jest działanie w pośpiechu. Daj sobie możliwie jak najwięcej czasu na ułożenie planu oraz ustalenie terminu przeprowadzki. Stare polskie przysłowie – co nagle, to po diable – w przypadku przeprowadzek – sprawdza się zawsze. Szczególnie należy na to zwrócić uwagę, jeśli pakowaniem rzeczy nie będą się zajmowali fachowcy z firmy przeprowadzkowej. Bardzo często zdarza się bowiem, że przyjeżdża transport po rzeczy, a te nie są jeszcze do końca spakowane. Nierzadko bywa tak z pakowaniem kuchni, łazienki i przedpokoju, czyli pomieszczeń, z których korzystamy do końca.

Brak odpowiedniej liczby kartonów i pudeł do pakowania jest również bardzo częstym błędem, popełnianym przy przeprowadzkach. Jeśli nie korzystasz z firmy przeprowadzkowej, która zajmie się pakowaniem i opisywaniem pudeł, zaopatrz się w jak największą ilość kartonów i pamiętaj, aby dokładnie opisać każdy z nich. Do spakowania trzypokojowego mieszkania średnio potrzeba około 100 dużych kartonów. Nie znajdziesz ich w jeden dzień, zatem warto zacząć kompletować pudła wcześniej. Do pakowania również potrzebne są takie materiały jak taśma klejąca, folia strech, folia bąbelkowa, markery lub naklejki do opisywania zawartości oraz ostre nożyczki. Fachowcy od przeprowadzek dysponują wszystkimi potrzebnymi materiałami, wiedzą również, ile rzeczy można spakować do kartonu, aby ten się nie rozerwał w czasie przewozu i aby można było go bez problemu przenosić. Kolejnym błędem, pojawiający się bardzo często przy pakowaniu, jest bowiem zbyt duża waga pudeł.

Jeśli w trakcie przeprowadzki planujesz pozbyć się wielkogabarytowych sprzętów AGD, RTV, mebli czy zbędnych rzeczy z piwnicy, garażu lub strychu, musisz odpowiednio się do tego przygotować. Pamiętaj, aby wcześniej wynająć kontener lub ustalić datę przeprowadzki tak, aby pokryła się z czasem, w którym dostępny będzie kontener, wystawiany przez instytucje gminne. Możesz również skorzystać z usług firmy przeprowadzkowej, która także zajmuje się opróżnianiem piwnic i garaży.

Na koniec dwie kwestie, które w teorii niby oczywiste, a w praktyce są często pomijane. Mianowicie brak spakowania do osobnej torby bądź walizki podstawowych rzeczy, które są niezbędne w trakcie kilku pierwszy dni po przeprowadzce. Taka torba z najpotrzebniejszymi rzeczami zapewni Ci komfort oraz pozwoli uniknąć sytuacji, w której będziesz zmuszony rozpruwać kartony w poszukiwaniu np. bielizny na zmianę. A jeśli korzystasz z usług firmy, przyda Ci się również gotówka. Tego typu usługi najczęściej opłaca się bowiem na miejscu i przy użyciu gotówki.

Jeśli weźmiesz pod uwagę te kilka błędów przez nas wymienionych, to z pewnością uda Ci się uniknąć chaosu i zmniejszyć stres towarzyszący przeprowadzce oraz zmianie miejsca zamieszkania.

śr. ocena 5 / głosów 1