Rodzaje instalacyjnych przewodów elektrycznych

Instalacyjne przewody elektryczne to izolowane przewody przeznaczone do układania głównie wewnątrz budynków. Układane są na stałe i za ich pomocą tworzy się całą instalację elektryczną. Przewody tego typu są niezbędnymi elementami służącymi do przewodzenia prądu w budynkach. Jakie są rodzaje instalacyjnych przewodów elektrycznych i jaką pełnią one funkcję?

przewody elektryczne

Instalacyjne przewody elektryczne i ich rola

Kable instalacyjne to najczęściej przewody wielożyłowe, które uzyskuje się przez połączenie ze sobą większej liczby przewodów jednożyłowych. Najczęściej spotykanymi przewodami instalacyjnymi są kable, które składają się z dwóch, trzech lub czterech żył, chociaż do specjalistycznych zastosowań wykorzystuje się także ich inne rodzaje z większą liczbą żył.

Kable elektryczne instalacyjne najczęściej posiadają przewody wykonane z miedzi, która cieszy się największą popularnością ze względu na swoją znakomitą wytrzymałość mechaniczną, łatwość w łączeniu oraz świetne właściwości przewodzenia prądu. Przewody elektryczne instalacyjne sprawdzają się do ogólnego zastosowania w budynkach mieszkalnych. Ich zaletą jest uniwersalność. Przewody tego typu mogą być bowiem zarówno kładzione w ziemi, w kanałach, jak i w liniach zewnętrznych. Kable tego rodzaju różnią się między sobą długością oraz przekrojem, co pozwala na idealne ich dopasowanie do wymogów konkretnej instalacji elektrycznej w danym budynku. Dystrybuowane są przez odpowiednie sklepy, takie jak np. hurtownia elektryczna Elmax Hurt.

Jakie są rodzaje instalacyjnych przewodów elektrycznych

Bez zastosowania instalacyjnych przewodów elektrycznych nie byłoby możliwe wykonanie żadnego rodzaju instalacji elektrycznej. Są one bowiem niezbędnym dodatkiem, który służy do przewodzenia prądu we wnętrzu budynków. W zależności od zastosowania oraz właściwości danego przewodu stosowane są literowe oznaczenia, które pozwalają zidentyfikować wybrany przewód. I tak, instalacyjne przewody elektryczne mogą być oznakowane, jako YKY, YDY i wiele innych. Litera K występująca w tym oznaczeniu informuje, że mamy do czynienia z kablem elektroenergetycznym. Z kolei litery Y oznaczają, że przewody posiadają dodatkową izolację z polwinitu. Takie przewody są więc odporne na wysoką temperaturę oraz uszkodzenia mechaniczne. Obecna w nazwie kabla litera D oznacza, że kabel wykonany jest z wysokiej jakości drutu miedzianego. Miedź jest materiałem szczególnie cenionym ze względu na swoją znakomitą konduktywność, czyli zdolność do przewodzenia prądu elektrycznego.