Rodzaje ścianek działowych

Zadaniem ścianek działowych, jak wskazuje ich nazwa, jest dzielenie przestrzeni na mniejsze pomieszczenia. Nie muszą więc pełnić funkcji nośnej, choć oczywiście powinny być na tyle wytrzymałe, by utrzymać bądź przenieść na konstrukcję główną ciężar własny i ewentualnie ciężar umieszczonych na nich elementów (np. podwieszanych regałów). Jakie rodzaje ścianek działowych mamy do wyboru?

scianki-dzialowe

Oprócz wydzielenia poszczególnych stref w warstwie wizualnej, rolą ścianek działowych jest również izolacja na innych płaszczyznach: termiczna, akustyczna czy też w zakresie ochrony przeciwpożarowej (odpowiednio przygotowane ścianki powstrzymują rozprzestrzenianie się ognia). Teoretycznie najlepiej sprawdzą się pod tym względem tradycyjne ścianki murowane, mają jednak swoje minusy. Ich postawienie jest bowiem dość czasochłonne, a późniejsza możliwość rearanżacji przestrzeni pozostaje mocno ograniczona.

Bardziej praktycznie

Tymczasem w przypadku powierzchni biurowych liczą się zarówno koszty, jak i czas oraz elastyczność, jeśli chodzi o dopasowanie ich funkcjonalności do bieżących potrzeb firmy. Dlatego też częściej spotkamy tu szkieletowe ścianki działowe. Składają się zwykle z metalowej konstrukcji wypełnionej materiałem izolacyjnym (np. wełną szklaną bądź mineralną czy specjalną pianką) i obłożonej płytami kartonowo-gipsowymi albo gipsowo-włóknowymi.

Lżejsze od cegieł i łatwiejsze w obróbce będą też ścianki z bloków silikatowych lub z betonu komórkowego. One również bywają okładane płytami GK, w bardziej ekonomicznej wersji natomiast pokrywa się je tynkiem. Cechują się bardzo dobrą odpornością na działanie grzybów i pleśni, a także ognia, są natomiast stosunkowo kruche.

Z zachowaniem światła i poczucia przestrzeni

Jeśli trzeba wydzielić pomieszczenia, ale bez związanych z tym strat w przepływie światła, ścianki działowe zbudować można z pustaków szklanych, luksferów albo całkowicie przeziernych szyb umieszczonych w odpowiednich profilach. W tym drugim wariancie między taflami da się umieścić praktyczne żaluzje, a w profilach – okablowanie i gniazdka elektryczne.

Szyte na miarę

Bardzo szerokie możliwości aranżacyjne stwarzają modułowe systemy ścianek działowych, oferowane chociażby przez firmę Interbiuro. Praktycznie dowolnie łączyć tu można poszczególne segmenty, precyzyjne dostosowując projekt do potrzeb i możliwości danego przedsiębiorstwa. W ramach tych samych rozwiązań konstrukcyjnych stosuje się ponadto tak różnorodne materiały, jak szyby float, hartowane, zespolone, foliowane, a nawet piaskowane, trawione czy grawerowane lub poliwęglan. Wśród materiałów nieprzeziernych znajdziemy zaś m.in. wspomniane już płyty GK, ale też płyty fornirowane, tapicerowane, laminowane meblowe czy lakierowane z blachą.

śr. ocena 5 / głosów 5