Rodzaje i sposoby wykorzystania konstrukcji stalowych

Konstrukcje stalowe są powszechnie wykorzystywane w branży budowlanej. Ich szerokie możliwości zastosowania sprawdzają się często dużo lepiej niż budynki stawiane w technologii żelbetowej. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że rozwiązują one problem długiej budowy obiektu lub rozbudowy. Tradycyjne budownictwo jest czasochłonne, a co za tym idzie – kosztowne. Wybór konstrukcji stalowej pozwala w krótkim czasie postawić solidny i trwały obiekt, a odporność materiału (ocynkowana stal) na działanie warunków atmosferycznych daje możliwość budowy przez cały rok przy każdej pogodzie.

Rodzaje konstrukcji stalowych

Wyróżniamy najczęściej trzy typy konstrukcji stalowych:

  • Pierwszy typ to konstrukcje stalowe w postaci szkieletów prętowych, płaskich i przestrzennych. Wykorzystuje się je do budowy hal stalowych, w których poszczególne elementy konstrukcji mogą być kratowe lub pełnościenne. Mogą również służyć jako szkielet wewnętrzny ramowy do wznoszenia budynków o dużej rozpiętości poprzecznej. Ponadto są idealne do wznoszenia konstrukcji dachu w budynkach żelbetowych, a także konstrukcji ramowych w instalacjach przemysłowych.
  • Drugi rodzaj to konstrukcje cięgnowe, które stosuje się w budowie dachów o bardzo dużych rozpiętościach oraz mostów wiszących.
  • Ostatni typ to konstrukcje stalowe powłokowe. Dedykowane są do budowy zbiorników z blach stalowych, w których przechowuje się ciecze lub materiały sypkie. W tego typu konstrukcji elementem nośnym zbiornika jest sama powierzchnia wykonana z zespawanych lub nitowanych blach stalowych.

W Polsce budową obiektów z konstrukcji stalowych zajmuje się firma Ocmer, która wykonuje je w systemie REMCO. System ten charakteryzuje się lekką konstrukcją hal (kilkanaście kg/m²) oraz dużymi rozpiętościami bez słupów wewnętrznych (do 80 m). Pozwala to na optymalne dopasowanie rozstawów słupów do potrzeb danej inwestycji. Dzięki temu możliwa jest dowolna aranżacja przestrzeni: hale jednonawowe, wielonawowe, o dachach jedno i dwuspadowych, z dwukondygnacyjną przestrzenią biurową wykonaną w formie antresoli, przystosowane do zamontowania belek podsuwnicowych i wciągarek czy hale o konstrukcji nośnej malowanej w dowolnym kolorze wybranym przez inwestora.

Sposoby wykorzystania konstrukcji stalowych

W jaki sposób można wykorzystać konstrukcje stalowe? Przede wszystkim do budowy wszelkiego typu hal przemysłowych. Z konstrukcji stalowych powstają: hale produkcyjne, magazynowe, logistyczne, handlowe (galerie handlowe, supermarkety), targowo-wystawiennicze, widowiskowo-sportowe, stacje obsługi pojazdów, myjnie samochodowe, hale garażowe, warsztaty, sortownie owoców i warzyw, chłodnie, sortownie odpadów, hale dworcowe, hangary lotniskowe czy hale wykorzystywane w rolnictwie jako obory, stodoły, kurniki. Inwestorzy wybierają je ze względu na krótki czas budowy (podstawowa konstrukcja jest gotowa już w miesiąc) i niski koszt całej inwestycji.

Firma Ocmer ma na swoim koncie wykonawstwo wielu takich obiektów. Warto wymienić choćby kilka z nich. Ocmer wybudowało m.in. hale produkcyjne dla firm: Inwestor, Kvinfood czy Wemeco, halę magazynową dla firmy Stone Master z Łodzi, kilka hal logistycznych oraz biurowiec dla firmy Schenker, sortownię odpadów ZGK Bolesław, stację obsługi pojazdów z myjnią PHU Adamek, a także duże obiekty handlowe jak MEDAX z Kruszowa (województwo łódzkie) i hurtownię tkanin TAFETEX ze Rzgowa (również województwo łódzkie). W portfolio znajdują się również obiekty sportowe jak kielecka hala tenisowa ROKO czy hala Proster Sport z Poznania.  Realizacje powstają nie tylko na terenie Polski, ale także poza granicami kraju, np. na Białorusi – magazyn z chłodnią dla firmy United Company czy hala produkcyjna dla firmy Mebelink.

Warto wspomnieć również o tym, że konstrukcje stalowe służą do budowy obiektów komunikacyjnych: mostów, wiaduktów, kładek dla pieszych, a także silosów, zbiorników, estakad, kominów, wież wydobywczych, wież ciśnień, wież radiowych i telewizyjnych, słupów przesyłowych linii elektroenergetycznych, podpór kolejek liniowych, konstrukcji radioteleskopów, konstrukcje platform wiertniczych. Ze względu na to, że wykorzystywana do budowy tego typu obiektów stal jest ocynkowana ogniowo, proces korozji został znacznie spowolniony. Konstrukcja jest trwała, odporna na czynniki zewnętrzne i nie stanowi zagrożenia dla użytkowników.