Różnice między kablem i przewodem

Chociaż potocznie określenia „kabel” oraz „przewód” używane są zamiennie, w istocie oznaczają one nieco inne elementy. Okazuje się bowiem, że przewód jest pojęciem szerszym, a kabel to jego szczególny rodzaj, o bogatym zastosowaniu. Posiada specyficzne parametry i charakterystyczną konstrukcję, a także szczelną oraz wzmocnioną izolację. Sprawdźmy zatem, jakie są różnice między kablem i przewodem.

różnice między kablem i przewodem

Podczas gdy przewód może, lecz nie musi posiadać izolacji, kabel taką osłonę mieć musi. Dzięki temu, w przeciwieństwie do przewodów, może on być układny w ziemi i wodzie, nie tylko w pomieszczeniach. Przewody natomiast potrzebować będą osłony rurowej. Aby lepiej zrozumieć różnice między kablem i przewodem, przyjrzyjmy się każdemu z osobna.

Przewód

Przewód jest elementem obwodu elektrycznego, służącym do prowadzenia prądu. Wykonuje się go z materiału przewodzącego, czyli miedzi lub aluminium, w postaci drutu, linki bądź szynoprzewodu. Może być on izolowany, jak na przykład właśnie kable, bądź nieizolowany, stosowany głównie w liniach napowietrznych. Szczególnym rodzajem przewodów są przewody nawojowe, wykorzystywane do produkcji uzwojeń maszyn, aparatów, lub innych urządzeń elektrycznych. Są to przewody izolowane, w zależności od przeznaczenia emalią, papierem, jedwabiem, włóknem szklanym lub tworzywem termoplastycznym. Wyróżnić możemy przewody instalacyjne płaskie, okrągłe, giętkie, samochodowe oraz zapłonowe. Znajdziemy je między innymi w renomowanej hurtowni elektrycznej Elektrotek.

Kabel

Kabel jest rodzajem przewodu izolowanego, jedno lub wielożyłowego. Otaczająca go powłoka chroni przed przedostaniem się do jego wnętrza wilgoci oraz innych szkodliwych substancji, uszkodzeniem mechanicznym, czy porażaniem prądem elektrycznym. Dzięki niemu następuje trwałe połączenie między źródłem prądu, a jego odbiornikiem, służy także do przesyłania energii elektrycznej. Kable elektroenergetyczne niskiego napięcia można podzielić na dwie grupy. Pierwsza to kable cztero lub pięcio żyłowe z żyłami aluminiowymi, o powłoce poliwinitowej. Druga grupa to kable o izolacji z polietylenu usieciowanego, pracujące w temperaturze do 90o C, bardziej odporne na przeciążenia oraz zwarcia. Ponadto wyróżniamy kable średnich i wysokich napięć, telekomunikacyjne oraz optotelekomunikacyjne.

Na końcu warto wspomnieć o kablach do specjalnych zastosowań, takich jak kable bezhalogenowe, czyli o ograniczonej palności.

śr. ocena 5 / głosów 1