Jakie są koszty wybudowania domu jednorodzinnego?

Własny dom jest marzeniem wielu osób, jednak duża ich część rezygnuje z realizacji tego przedsięwzięcia, zniechęcona ilością obowiązków z tym związanych, a także kosztami. Faktycznie, zbudowanie domu jest znacznie bardziej skomplikowane niż kupno mieszkania, jednak pod względem kosztów może się okazać znacznie bardziej opłacalną inwestycją. Kluczem jest opracowanie dobrego kosztorysu.

Od czego są uzależnione koszty budowy domu?

Nie da się jednoznacznie określić ile kosztuje budowa domu jednorodzinnego, gdyż nasze wydatki uzależnione są od bardzo wielu różnorodnych czynników. Najważniejsze i najbardziej oczywiste z nich to powierzchnia domu, technologie i materiały wykorzystane w czasie budowy, a także robocizna.

Co wliczamy w koszty budowy domu?

Jeśli planujemy budowę domu, koniecznie powinniśmy dokładnie rozpisać wszystkie koszty tej inwestycji. W naszym kosztorysie uwzględniamy między innymi:

  • Zakup działki i jej uzbrojenie – ceny gruntu zależą między innymi od jego lokalizacji, powierzchni działki oraz uzbrojenia, czyli dostępu do mediów – prądu, wody, gazu. Najkorzystniejszą inwestycją są działki położone na terenie niewielkich gmin, np. za uzbrojone działki w Kobylance niedaleko Szczecina, proponowane przez firmę Inland Bimo Property zapłacimy 148 zł za metr kwadratowy.
  • Projekt – najtańszą opcją są gotowe projekty, które możemy ewentualnie nieco zmodernizować w celu dostosowania do warunków terenowych. Ceny uzależnione są od wielkości domu i wynoszą od 1700 do 4000 zł, ich modernizacja to koszt około 2500 zł. Za projekt indywidualny zapłacimy nawet 10000 zł, jest to jednak odpowiednie rozwiązanie jeśli zależy nam na wyjątkowym domu, który będzie dostosowany do naszych potrzeb (np. posiadający warsztat lub biuro)
  • Konstrukcja domu – budowa domu rozpoczyna się od wykonania fundamentów, których cena uzależniona jest od powierzchni parteru – dla parterowego domu o powierzchni 100m2 koszt ten wynosi około 25000 zł, z czego blisko 80% to koszty materiałów. Następne są ściany nośne (łącznie blisko 13000 zł) i działowe (blisko 5000 zł). Za kompletny dach z rynnami i ociepleniem zapłacimy ok 45000 złotych. Na koniec należy wstawić okna, drzwi i ew. bramę garażową – ceny uzależnione są od rodzaju tworzy stolarki (PCV jest blisko 25% tańsze od drewna) oraz technologii bramy garażowej (napęd lub brak napędu)
  • Wykończenie domu – aby dom nadawał się do zamieszkania, trzeba zadbać o jego wykończenie. Obejmuje ono: ocieplenie (od 80 do 100 zł/m2 materiałów i ok 40 zł/m2 robocizny), instalację elektryczną (ok. 8000 zł), instalację wodno-kanalizacyjną (ok. 4000 zł), instalację centralnego ogrzewania (ok 5500 zł + ok. 15000 za zakup i montaż kotła). Na końcu wykonywane są wykończenia podłóg (ok. 6000 tys zł) i ścian (ok. 10000 złotych).

Należy pamiętać, że podane ceny mają charakter wyłączenie orientacyjny i mogą się różnić od rzeczywistych w zależności od kosztów materiałów i robocizny.