Sprzęt do robót montażowych – przegląd rozwiązań

Różnego rodzaju prace montażowego wymagają zastosowanie sprzętu, pozwalającego podnieść niezbędne materiały oraz załogę montażową na daną wysokość. Sprzęty tego typu znajdują powszechnie zastosowanie w branży budowlanej, przemysłowej, energetycznej i wielu innych. Oferta producentów w tej kategorii jest bardzo szeroka. Z poniższego artykułu dowiemy się, jakiego typu rozwiązania są najpowszechniej stosowane.

sprzet-do-montazu

Żurawie samochodowe

Żuraw samochody to urządzenie dźwigowe, które montowane jest na podwoziu specjalnie wyposażonego samochodu ciężarowego. Rozwiązanie to jest szczególnie często stosowane w branży budowlanej, gdzie używa się go do przenoszenia bardzo ciężkich ładunków na duże wysokości. W trybie pracy dźwigowej z podwozia auta wysuwane są zwykle tzw. łapy, czyli podpory, które mają zapewnić całej maszynie większą stabilność. Udźwig żurawia wynosi zwykle powyżej 10 ton, choć należy pamiętać, że jest to wartość nominalna – w miarę zwiększania wysięgu żurawia zmniejsza się jego maksymalny udźwig. Przenoszenie na nim maksymalnych dopuszczalnych obciążeń przy jednoczesnym dalekim wysięgu zwiększa ryzyko przewrócenia maszyny. Szeroki wybór żurawi samochodowych znajdziemy w ofercie firmy Martrans, zajmującej się wynajmem sprzętu budowlanego.

Podnośniki nożycowe

To wygodne urządzenia wykorzystywane w pracach montażowych na wysokości do kilku metrów. Wyposażone są w ogrodzony balustradą podest, na którym pracuje załoga montażowa. Podnośniki nożycowe występują w dwóch wariantach, różniących się rodzajem zasilania. Podnośniki elektryczne ze względu na brak emisji spalin mogą być wykorzystywane w zamkniętych pomieszczeniach, np. halach fabrycznych czy galeriach handlowych. Podnośniki spalinowe przeznaczona są wyłącznie do prac terenowych – wykorzystuje się je między innymi przy montażu reklam bądź elementów elewacji budynków.

Podnośniki montażowe samochodowe

To druga kategoria urządzeń, które montowane są na specjalnie przygotowanych pojazdach samochodowych. Od żurawia samochodowego podnośnik różni się pod wieloma względami, między innymi gabarytami oraz udźwigiem. Na końcu wysięgnika montowany jest zwykle kosz, z którego członek ekipy montażowej może wykonywać swoją pracę. Bardzo często tego typu sprzęt wykorzystywanych jest w pracach instalatorskich oraz naprawach uszkodzonej sieci elektrycznej.

Podnośniki teleskopowo-przegubowe

To odmiana podnośnika samochodowego. Różnicą jest fakt, że urządzenie dźwignicowe montowanie jest nie na pokładzie samochodu, lecz na specjalnej platformie jezdnej o mniejszych gabarytach, dzięki czemu zajmuje mniej miejsca i może być stosowane również we wnętrzach.

śr. ocena 5 / głosów 5