Technologie budowy domów jednorodzinnych

Planując budowę domu zastanawiamy się nad wyborem czy będzie to dom piętrowy czy parterowy, rozważamy rodzaj pokrycia dachowego. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że są to rzeczy wtórne. Pierwszą decyzją jaką powinien podjąć inwestor jest ta, w jakiej technologii budować.

Technologia murowana

Technologia murowana, zwana jest również tradycyjną i jest zdecydowanie najczęściej wybieraną technologią przez inwestorów. Ściany domu powstają z ceramiki, betonu komórkowego lub silikatów, które łączy się zaprawą murarską.

Technologia szkieletowa

Zwana także kanadyjską, ze względu na to, że jest powszechnie stosowana właśnie w Kanadzie oraz w Norwegii. Szkielet domu powstaje z drewnianych belek. Kluczowe jest tutaj wykorzystanie odpowiedniego rodzaju drewna. Musi to być drewno suszone komorowo i czterostronnie strugane. Dobry cieśla nie tylko znajdzie odpowiednie drewno, ale również dobrze je przygotuje tak by nadawało się na trwały i solidny szkielet.

To dwie technologie, które są u nas najpopularniejsze. Są jeszcze domy modułowe i prefabrykowane, ale są zdecydowanie rzadziej wykorzystywane niż dwie pierwsze technologie.

Dlaczego technologia jest taka ważna?

Dlatego, że od niej wiele zależy – cały charakter domu, stopień izolacji, energooszczędność bądź jej brak, wybór konkretnych elementów wykończenia jak okna czy drzwi, a także dach.

Jeśli chodzi o technologię tradycyjną i szkieletową można w nich wykorzystać właściwie każdy rodzaj pokrycia dachowego. Wśród inwestorów bardzo popularnym materiałem jest dachówka ceramiczna. Choć to jedno z droższych rozwiązań to jest jednym z najlepszych  i najtrwalszych. Dużym zainteresowaniem cieszy się również dachówka cementowa oraz blachodachówka. Są to już nieco tańsze rozwiązania, ale dachówka cementowa również ma bardzo dobre parametry techniczne. Wbrew pozorom blachodachówka tez może być dobrym rozwiązaniem. Nowoczesna blachodachówka to już nie ta sama blach, która kryte były domy kilka czy kilkanaście lat temu.

Wybór technologii budowy i pokrycia dachowego to jedne z najważniejszych wyborów przed jakimi stanie każdy, kto planuje własny dom. Warto odpowiednio wcześniej zapoznać się z poszczególnymi technologiami, poczytać o nich, spotkać się z wykonawcą i wybrać technologię, która będzie dla nas najlepsza. To samo dotyczy pokrycia dachowego. Dach, podobnie jak dom to inwestycja na długie lata. Jeśli nie chcesz remontów i wybierz materiały, które będą trwale i niezawodne. Sprawdź pokrycia dachowe i wybierz to najlepsze dla siebie na fachowydekarz.pl

śr. ocena 5 / głosów 5