Udrażnianie kanalizacji

O tym, że regularne czyszczenie sanitariatów umożliwia utrzymanie właściwych standardów higieny, nikogo nie trzeba przekonywać. Dzięki szerokiej gamie dostępnych dziś produktów i maszyn czyszczących prace porządkowe w łazienkach i kuchniach nie przysparzają większego problemu, a często sprzątane pomieszczenia dobrze się prezentują się i funkcjonują sprawnie. Niestety, nie zawsze pamiętamy o tym, że prawidłowej pielęgnacji wymagają nie tylko zewnętrzne elementy instalacji sanitarnych.

Prawidłowe działanie kanalizacji jest możliwe wyłącznie pod warunkiem, że jest ona właściwie skonstruowana i utrzymana. Niebagatelne znaczenie mają tutaj odpowiednio dobrane średnice i spadki przepływów, które muszą umożliwiać odprowadzanie ścieków powstających podczas codziennej eksploatacji – zauważa nasz rozmówca z firmy Petrus Serwis.

Nowoczesne instalacje kanalizacyjne wykonuje się zazwyczaj z tworzyw sztucznych, które ułatwiają odprowadzanie ścieków ze względu na dużą gładkość wewnętrznych powierzchni rur. Są one również odporne na działanie silnych substancji chemicznych i uniemożliwiają odkładanie się kamienia. Jednak nawet w najlepszych rurach, jeśli je zaniedbamy, w końcu pojawi się zator.

Co tworzy zatory w kanalizacji?

Zatory w rurach kanalizacyjnych tworzą zazwyczaj odkładające się na ścianach rur tłuste resztki pożywienia (odpływy kuchenne), włosy, papier i wata (pochodzące z artykułów higienicznych), piach i inne cząsteczki brudu, który usuwamy z przedmiotów podczas ich mycia.

Najlepszym sposobem zapobiegania powstawaniu zatorów jest unikanie wrzucania do toalety wacików czy wilgotnych chusteczek, jednak nie sposób zapobiec dostawaniu się do rur mydła albo tłuszczy ze zmywanych naczyń.

Udrażnianie kanalizacji

Toteż regularne stosowanie środków udrażniających jest ważne, jeśli chcemy uchronić się przed całkowitym zamknięciem światła rur kanalizacyjnych i koniecznością wzywania fachowców. Do zapobiegania zatykaniu się rur używamy tych samych preparatów, po które sięgamy w przypadku całkowicie zatkanego odpływu, ale w mniejszych ilościach.

Przykładem bardzo dobrego środka do udrażniania kanalizacji jest preparat w płynie Siffex. Jest to profesjonalny środek do udrożniania rur, syfonów, a także studzienek i odpływów zarówno w domach mieszkalnych, jak i w dużych obiektach komercyjnych, takich jak hotele, restauracje i ośrodki sportowe. Płyn należy wlać do odpływu w ilości wskazanej na opakowaniu, a po upływie godziny spłukać wodą.

Ten prosty zabieg zaoszczędzi ci wiele problemów. Systematyczna pielęgnacja instalacji kanalizacyjnej zapobiega nie tylko powstawaniu zatorów, prowadzących w konsekwencji do niszczenia rur, ale przede wszystkim rozwojowi grzybów i bakterii odpowiedzialnych za wydzielanie się nieprzyjemnych zapachów z odpływów.