Jak układać płytki wielkoformatowe slim?

Płytki wielkoformatowe slim są niewątpliwym hitem ostatnich miesięcy. Polecają je nie tylko architekci wnętrz oraz osoby, które zajmują się na co dzień pracami projektowymi przy inwestycjach o charakterze korporacyjnym lub mieszkaniowym, ale także sami wykonawcy usług budowlanych.

Duże płytki ceramiczne wykorzystywane są jako alternatywa dla klasycznej glazury i terakoty w pomieszczeniach o przeznaczeniu sanitarnym (łazienki, ubikacje itp.), pomieszczeniach dziennych (pokoje, sypialnie, przedpokoje), ale też w budynkach i obiektach przeznaczonych na użytek większej ilości osób (korytarze, hole, gabinety i biura). Uniwersalność tego materiału nie stanowi jednak jedynego atutu. Przede wszystkim bowiem – wielkoformatowe płytki wyróżniają się interesującym designem i stylistyką, a przy ich pomocy uzyskać można bardzo ciekawe efekty końcowe w zakresie projektowania i wykańczania wnętrz. Dość powiedzieć, że na przestrzeni ostatnich lat wykorzystywane są one w większości projektów cenionych specjalistów z zakresu projektowania wnętrz, wypierając alternatywne artykuły budowlane wykorzystywane do wykończenia ścian i podłóg.

Czym tak naprawdę są płytki wielkoformatowe slim? W branży nie ma powszechnej zgody co do tego, jakiej wielkości płytki uznawane są już za płytki o wielkim formacie. Analiza ofert poszczególnych producentów i dystrybutorów wskazuje na to, że coraz częściej odchodzi się od klasycznych wymiarów płytek ściennych i podłogowych na rzecz coraz to większych. W chwili obecnej za płytki wielkoformatowe uważa się te, których co najmniej jeden bok przekracza 30 cm. Niektórzy z ekspertów z zakresu rynku materiałów budowlanych przesuwają jednak te granice jeszcze wyżej, uznając za wielkoformatową glazurę i terakotę, której bok przekracza 50, a czasem nawet 60 cm. Oczywiście – na rynku dostępne są także gigantyczne płytki, których boki przekraczać mogą nawet 100 cm. Dostępne od niedawna płytki wielkoformatowe slim, poza wymiarami zewnętrznymi, charakteryzują się także obniżoną grubością, która może dochodzić nawet do 3 mm.

Z uwagi jednak na konieczność zapewnienia ich równego ułożenia na ścianie lub podłodze, tak cienkie płytki występują jedynie w największych możliwych wypadkach. W przeciwnym razie – finalny efekt ich montażu na ścianie pozostawałby niezadowalający optycznie z tego względu, że nie byłoby możliwym niwelowanie ewentualnych nierówności poszczególnych z układanych płytek. W sytuacji natomiast, gdy wielkoformatowe płytki slim miałyby być układane bezpośrednio na ścianach wewnętrznych budynków, a także na podłogach lub ścianach zewnętrznych. Zazwyczaj wspomaga się ich parametry techniczne za pomocą siatek wzmacniających wykonanych z włókna szklanego lub też skleja się ze sobą wewnętrznymi stronami dwie płytki po to, aby zagwarantować zwiększoną odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Dzięki takim zabiegom montażowym możemy być pewni, że płytki te nie tylko będą interesująco wyglądać, ale także służyć będą przez dłuższy okres czasu – także w miejscach narażonych na zwiększoną eksploatację.

Usługi profesjonalnego montażu płytek znajdziesz na DekorFliz.pl